کد خبر: 3820943
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
گروه اجتماعی - یک فعال پیشکسوت سیاسی و فرهنگی گفت: یکی از دغدغه‌های مهم شهید چمران در طول دوران زندگی خود و به خصوص در زمان جنگ، وحدت‌بخشی بین نیروها و گروه‌های مختلف بود.

دغدغه شهید چمران، وحدت بخشی بود

فضل‌الله صلواتی، در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان، با اشاره به 31 خرداد، سالروز شهادت مصطفی چمران، اظهار کرد: شهید چمران از چهر‌ه‌های نخبه، علمی و شایسته جمهوری اسلامی ایران بود. ایشان قبل از انقلاب با جبهه ملی، نهضت آزادی و دیگر تشکل‌های دینی و سیاسی همکاری داشت. من بعد از انقلاب ایشان را در دفتر امام(ره)، مجلس اول و ... می‌دیدم و با هم گفت‌وگو می‌کردیم.
وی افزود: ایشان در لبنان به اتقاق مرحوم امام موسی صدر، وضع شیعیان آن منطقه که در فقر و بدبختی زندگی می‎کردند را سامان دادند. آن‌ها نوجوانان و جوانان شیعه را از نظر اسلامی اعتقادی، فکری و حتی فعالیت‌های اجتماعی و رزمی تقویت کردند. اکنون نیز قدرت‌مندترین نیرو در لبنان، همین حزب‌الله وگروه امل است.
این فعال سیاسی و فرهنگی بیان کرد: شهید چمران از همان ابتدا، با امام خمینی(ره) رابطه خوبی داشتند و از پیروان امام(ره) بودند، در همان دورانی که ایشان در انجمن‌های اسلامی فعالیت داشتند، پیام‌ها و اعلامیه‌های امام(ره) را منتشر می‌کردند، امام(ره) نیز از این انجمن حمایت‌های متعددی به عمل می‌آوردند.
صلواتی افزود: شهید چمران بعد از انقلاب، در ارتش، دولت موقت، شورای انقلاب، جبهه‌های جنگ و دیگر عرصه‌ها نهایت فعالیت و خدمت را داشت. ایشان در اولین دوره مجلس شورای اسلامی به مجلس راه یافتند. شهید چمران با شروع جنگ تحمیلی و با نظر امام(ره) به جبهه رفتند.
وی ادامه داد: در آغاز جنگ، نیروهای مردمی منسجم نبودند، نیروهای دولتی و ارتش نیز آن فعالیت‌های پیشین و منسجم را نداشتند، به همین دلیل شهید چمران، گروهی را به نام نیروهای نامنظم سامان دادند که این گروه خیلی فعال بودند و مانع پیشرفت عراقی‌ها شدند.
این فعال پیشکسوت سیاسی و فرهنگی بیان کرد: شهید چمران شخصیتی علمی و دانشمند بود. وی در طول عمر خود با امام خمینی(ره)، امام موسی صدر، آیت‌الله طالقانی، بارزگان و دیگر شخصیت‌ها در ارتباط بود. ایشان با دکتر شریعتی نیز همراه و همگام بودند.
وی در پایان ادامه داد: یکی از دغدغه‌های مهم شهید چمران در طول دوران زندگی خود و به خصوص در زمان جنگ، وحدت‌بخشی بین نیروها و گروه‌های مختلف بود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: