کد خبر: 3785678
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۶
گروه فرهنگی - مدیر پایگاه جهانی کاخ چهلستون از اتمام مرحله چهارم عملیات مرمت سقف ایوان ستوندار این بنای تاریخی خبر داد.

اتمام مرحله چهارم عملیات مرمت سقف ایوان ستوندار کاخ چهلستون

به گزارش ایکنا از اصفهان روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ عاصفه بدر صبح امروز 9 بهمن ماه، با اعلام این مطلب افزود: با عنایت به آغاز عملیات مرمت ایوان ستوندار مجموعه جهانی کاخ چهلستون به عنوان بزرگترین سازه چوبی بناهای تاریخی کشور، امروز چهارمین مرحله از عملیات مرمت این ایوان تاریخی به اتمام رسید.
او در رابطه با جزئیات این مرحله از عملیات مرمت ایوان ستوندار کاخ عنوان کرد: مرحله چهارم عملیات مرمت ایوان ستوندار، شامل: تزریق، لایه چسبانی و موزون سازی رنگ، سقف ایوان ستوندار بوده که همانند مرحله سوم شامل: پاکسازی فیزیکی و شیمیائی در دو مرحله تثبیت و پوسته چسبانی لایه‌های تزئینی بوده انجام شده است.
بدر در همین رابطه افزود: در مرحله چهارم، عملیات به دلیل اینکه تزئینات سقف ایوان نزدیک به یکصد سال مرمت نشده بود در 5 بخش انجام شد، همچنین در این مرحله تلاش شد تا برخی داغ آبهائی نیز که از نزدیک به یکصد سال قبل تا کنون بر روی سقف به دلیل نفوذ آب باران ایجاد شده و سطح تزئینات نفیس چوبی را مخدوش کرده بود با استفاده از موارد آزمایشگاهی برداشته شود.
مدیر پایگاه جهانی کاخ چهلستون تصریح کرد: مرحله چهارم در مساحتی بالغ بر 120 متر مربع از مجموع 700 متر مربع مساحت ایوان ستوندار مجموعه جهانی کاخ چهلستون و در مدت 4 ماه به اتمام رسید.
بیش از این فریدون اللهیاریT مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفته بود: عملیات مرمت مجموعه جهانی کاخ چهلستون به عنوان بزرگترین سازه چوبی بناهای تاریخی کشور از سال 1393 آغاز شده بود.
در این عملیات، مرمت پیشانی ایوان، مرمت و استحکام بخشی دوپوش و مرمت تزئینات سقف در دستور کار اداره کل قرار گرفته است.

انتهای پیام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: