کد خبر: 3820500
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
گروه سیاست و اقتصاد ــ نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب یک نقشه راه و استراتژی است، افزود: اگر بیانیه گام دوم محقق شود، در همه امور و زمینه‌ها رشد و توسعه درون‌زا را تجربه کرده و شاهد برقراری عدالت در جامعه خواهیم بود.

توسعه درون‌زا؛ ثمره بیانیه گام دوم انقلاب

احمد بخشایش‌اردستانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با ایکنا از اصفهان، درباره تأثیر انقلاب اسلامی بر تحولات منطقه و جهان اظهار کرد: در دوره‌های گذشته، دین در سیاست تأثیر زیادی داشت، مثل دوران قرون وسطی که دین بر سیاست مستولی بود و در عین حال نیز انجماد وجود داشت، ولی امروز با گذشت سال‌ها از پیروزی انقلاب اسلامی، به طور همزمان می‌توان از سنت و مدرنیته استفاده کرد و دین و اخلاق را وارد سیاست ساخت. معمولاً سیاستمداران در تمام دنیا با اخلاق میانه‌ای ندارند، ولی امام(ره) به دنبال سیاست اخلاقی بود و این باعث شد که جهان، جمهوری اسلامی را بپذیرد.

وی افزود: امروز با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران مورد قبول جهان و به خصوص منطقه خاورمیانه قرار گرفته است، خاورمیانه بیشتر اهمیت دارد، چون سه چهارم نفت جهان از این منطقه عبور می‌کند و طبیعی است که به کشورهای این منطقه بها داده می‌شود. ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب در رأس کشورهای منطقه قرار داشته است. اولین تأثیر حرکت امام نیز این بود که هیمنه آمریکا را در افکار عمومی جهان شکست.

بیانیه گام دوم انقلاب؛ نقشه راه و استراتژی

این نماینده سابق مجلس بیان کرد: بیانیه گام دوم انقلاب یک نقشه راه و استراتژی است و نشان می‌دهد که ما به چه نقطه‌ای می‌خواهیم برسیم، به این منظور، عده‌ای باید بحث و بررسی کرده، اتاق فکر تشکیل دهند و برای تحقق مفاد این بیانیه، راه‌هایی را ترسیم کرده و تاکتیک‌هایی را در نظر بگیرند؛ مثلاً ما می‌خواهیم تا دو سال آینده حرف اول را در منطقه بزنیم و برای دستیابی به این هدف، باید به رشد و توسعه علمی، اقتصادی، صنعتی و نظامی پرداخته و مشخص کنیم که کدام یک از این حوزه‌ها در اولویت رشد و توسعه قرار دارد و به پیشبرد اهداف کمک می‌کند و یا مثلاً چگونه باید برای تحقق عدالت قضایی اقدام کرد و چه نقص‌هایی در قوه قضائیه وجود دارد که باید برطرف شود.

بخشایش‌اردستانی ادامه داد:  باید بررسی کرد که چگونه می‌توان جوانان شایسته و نه افراد منتسب به مسئولان را به صحنه آورد. یک راه آن این است که در استخدام‌ها، شایسته سالاری حاکم شود. امروزه علی‌رغم تمایل جوانان برای حضور در صحنه‌های مختلف، فضا برای آنها مهیا نیست و با وجود مصوبه قانونی مجلس در خصوص عدم به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی، عده‌ای این قانون را دور زده و از مقام معظم رهبری برای ادامه کار مجوز گرفته‌اند. از طرف دیگر باید بررسی شود که چرا ما در زمینه‌ای مثل جنگ الکترونیک برتریم، چنانکه توانستیم پهپاد آمریکایی را به دام بیندازیم، ولی در صنعت برتر نیستیم؟ همچنین برخی رشته‌ها در دانشگاه تدریس می‌شود که به درد جامعه نمی‌خورد و دانشجویی که در این رشته‌ها به تحصیل می‌پردازد، فقط آگاهی پیدا می‌کند و نمی‌تواند ارتباط میان صنعت و دانشگاه را محقق کند.

وی در پایان اظهار کرد: اگر فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی بیانیه گام دوم انقلاب بررسی و مشخص شود، می‌توان به تحقق آن امیدوار بود، چون مردم ایران اراده‌ای قوی دارند و اگر بخواهند کاری را انجام دهند، به خوبی از عهده آن برمی‌آیند. از طرف دیگر، اگر بیانیه گام دوم انقلاب محقق شود، جامعه در همه امور و زمینه‌ها پیشرفت کرده، توسعه درون‌زا می‌شود، عدالت برقرار شده، فرهنگ جامعه به سمت پویایی و مانایی حرکت می‌کند، همه چیز روی غلطک قرار گرفته و شادی به جامعه بازمی‌گردد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: