کد خبر: 4225210
تاریخ انتشار : ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۶
در گفت‌وگو با ایکنا مطرح شد

تعامل و گفت‌وگوی ملی اولویت رئیس‌جمهور منتخب باشد

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: اولویت رئیس‌جمهور منتخب باید ایجاد زمینه تعامل و گفت‌وگو میان دیدگاه‌های مختلف باشد تا از حاکمیت دوقطبی‌ها جلوگیری شود و اختلافات سیاسی بر مسائل کشور سایه نیندازد.

علی امیدی عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهانعلی امیدی، عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان با اشاره به درس‌ها و پیام‌هایی که از چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری می‌توان دریافت، اظهار کرد: روند برگزاری انتخابات در کشور ما ثابت می‌کند که نظام انتخاباتی ایران سالم است، از آرای مردم صیانت می‌شود و نتیجه انتخابات چیزی غیر از خواست مردم نیست. 

وی افزود: نکته دیگری که شاهد آن هستیم، پویایی سیاسی در کشور است. مردم ایران حتی اگر از شرایط موجود رضایت نداشته باشند نیز از راه صندوق آرا نارضایتی خود را نشان می‌دهند و درصدد تغییر وضعیت موجود برمی‌آیند. این عملکرد آنها یک «نه» بزرگ به شورش و درگیری در کشور است. نکته سوم به تلاش مردم و نخبگان در باز گذاشتن باب گفت‌وگو برمی‌گردد؛ آنها به این وسیله در مناظره‌های تلویزیونی یا کارزارهای انتخاباتی مسائل و اختلافات خود را مدیریت کنند. 

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان بیان کرد: انتخاباتی که روز گذشته در کشور ما برگزار شد، نشان داد که ایران در عرصه بین‌المللی و در فرایند‌های دموکراسی، کشوری پیشروست. دنبال کردن تغییرات مثبت در سیاست‌ خارجی ایران، از جمله تعامل گسترده‌تر با جهان غرب و شرق نیز نکته مهمی محسوب می‌شود. 

وی ادامه داد: دولت شهید رئیسی گرایش بیشتری به تعامل با شرق و کشورهای همسایه ایران داشت و اگرچه به‌ دنبال اختلاف‌زدایی بود، ولی معمولاً در عرصه روابط بین‌المللی نه‌ تنها واقعیت‌ها، بلکه برداشت‌ها و تفکرات نیز در حال تعامل با یکدیگر هستند؛ در نتیجه این‌طور به‌ نظر می‌رسد که تعامل با دولت رئیس‌جمهور منتخب در حوزه‌های گوناگون راحت‌تر صورت خواهد گرفت. 

امیدی تصریح کرد: میزان مشارکت در مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری تا حدودی با استاندارهای جهانی مطابقت دارد؛ ولی حامل پیام هشدار‌دهنده‌ای برای مسئولان کشور نیز هست. کاهش مشارکت به این معناست که بعضی از انتظارات مردم به‌طور کامل تأمین نمی‌شود و مسئولان باید برای آن چاره‌اندیشی کنند. 

وی توضیح داد: در مرحله دوم انتخابات شاهد افزایش 10 درصدی مشارکت مردم در مقایسه با دور اول بودیم. در این مرحله، انتخاب از میان دو پارادایم فکری حاکم به‌طور مشخص برای مردم آسان‌تر بود؛ زیرا حضور چهار نفر در مرحله اول باعث ابهام شده بود که انتخاب را تا حدودی دشوار می‌کرد؛ ولی  تکلیف انتخاب در مرحله دوم بیشتر مشخص‌ بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان اضافه کرد: مقام معظم رهبری نیز به این مسئله اشاره کرد که مشارکت در مرحله اول آن‌طور که باید و شاید نبوده و حتی مرحله دوم نیز تفاوت چندانی نداشت؛ ولی همین افزایش 10 درصدی نیز نشانه آشتی بیشتر مردم با صندوق رأی در مقایسه با ادوار پیشین انتخابات‌ بود. 

وی درباره اولویت اول و مأموریت ویژه رئیس‌جمهور منتخب تأکید کرد: همان‌طور که خود ایشان نیز اشاره کرد، سه اولویت باید مورد توجه قرار گیرد که اولین آنها گفت‌وگوی داخلی است؛ در هر حال باید از حاکمیت دوقطبی‌ها جلوگیری کرد. می‌توان دیدگاه‌های سیاسی مختلف را مورد توجه قرار داد؛ ولی بر اساس قانون باید بین دیدگاه‌ها گفت‌وگو و تعامل صورت گیرد تا اختلافات سیاسی بر مسائل گوناگون کشور سایه نیندازد. 

امیدی گفت: اولویت دوم رئیس‌جمهور منتخب باید حل و فصل مشکلات اقتصادی جامعه باشد و با توجه به اینکه برنامه هفتم توسعه نیز ابلاغ شده است، باید در راستای اجرای آن بکوشد. مسائل اقتصادی کشور به حدی اهمیت دارند که حتی می‌توانند به‌ جای اولویت اول پیگیری شوند. 

وی با بیان اینکه اولویت سوم رئیس‌جمهور دولت چهاردهم باید تعامل مثبت با جهان خارج در چارچوب سه اصل حکمت، عزت و مصلحت باشد، اظهار کرد: هدف از این تعاملات، ارتقای جایگاه ایران به میزان شایسته و تعامل اقتصادی مثبت با جهان خارج است.

زهراسادات مرتضوی

انتهای پیام
captcha