کد خبر: 4057914
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶

مدیرکل تبلیغات اسلامی اصفهان از برگزاری ششمین دوره انتخابات شورای هیئت‌های مذهبی این استان در روز جمعه، 30 اردیبهشت‌ماه جاری خبر داد.

مهدی فوقی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان

به گزارش ایکنا، به نقل از اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی فوقی، مدیرکل تبلیغات اسلامی اصفهان اظهار کرد: ششمین دوره انتخابات شورای هیئت‌های مذهبی همزمان با سراسر کشور در روز جمعه، 30 اردیبهشت‌ماه جاری در 28 شهرستان استان اصفهان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از پنج هزار هیئت مذهبی در استان اصفهان فعالیت دارند، گفت: مدیران هیئت‌های مذهبی یا نماینده تام‌الاختیار آنها با در دست داشتن مجوز هیئت، در ادارات تبلیغات اسلامی شهرستان‌های استان از ساعت 8 تا 14 روز جمعه، 30 اردیبهشت‌ماه حاضر می‌شوند و از میان داوطلبان، نماینده‌های اصلح و توانمند را انتخاب می‌کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان بیان کرد: شورای هیئت‌های مذهبی از جمله تشکل‌های میانی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی است که با هدف ایفای نقش واسط میان نهادهای حاکمیتی، دولتی، حوزوی و دانشگاهی با عموم مردم ایجاد شده و انتخابات آن هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود.

وی افزود: سازماندهی و راهبری، افزایش انسجام و مسئولیت‌پذیری اجتماعی، ارتقای منزلت اجتماعی و دانش نظری، آسیب‌شناسی شئون فرهنگی و بصیرت‌افزایی و تعمیق مبانی انقلاب اسلامی در جامعه هیئت‌های مذهبی، از دیگر مأموریت‌های این شورا محسوب می‌شود.

حجت‌الاسلام فوقی با تأکید بر اینکه شورای هیئت‌های مذهبی یک تشکل دینی، غیرحزبی و غیرجناحی است، اضافه کرد: اعضای این شورا براساس فرایند خاص انتخابات از میان مدیران هیئت‌های مذهبی در سه رده شهرستانی، استانی و کشوری انتخاب می‌شوند.

وی با بیان اینکه تعداد نفرات اصلی در شورای هیئت‌های مذهبی در شهرستان‌ها، نسبت به جمعیت و تعداد هیئت‌های آنها متفاوت است، تصریح کرد: اعضای شوراهای منتخب در هر شهرستان از میان خود، رئیس، نایب‌رئیس و دبیر را به‌عنوان هیئت رئیسه انتخاب می‌کنند. رؤسای شورای هیئت‌های مذهبی شهرستان‌ها نیز اعضای شورای هیئت‌های مذهبی استان و رؤسای شورای هیئت‌های مذهبی استان‌ها، اعضای شورای هیئت‌های مذهبی کشور را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به اینکه بیش از 150 نفر از کارکنان شاغل در ادارات تبلیغات اسلامی استان در روز جمعه، به‌عنوان هیئت اجرایی و نظارت، این انتخابات را برگزار می‌کنند، گفت: بیش از پنج هزار تعرفه چاپ شده است و تعداد 410 نفر به‌عنوان نامزد در این انتخابات شرکت کرده‌اند که 175 نفر از آنها به‌عنوان اعضای اصلی انتخاب می‌شوند و با عنوان شورای هیئت‌های مذهبی در 31 نقطه از استان فعالیت خواهند کرد.

وی افزود: از جمله شرایط داوطلبی در این دوره از انتخابات، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی در مرکز استان و دیپلم در سایر شهرستان‌ها، عضویت در هیئت امنای هیئت‌های مذهبی با سه سال سابقه فعالیت و حداقل سن 25 و حداکثر سن 65 سال است.

حجت‌الاسلام فوقی تصریح کرد: وجه تمایز این دوره از انتخابات شورای هیئت‌های مذهبی، تشکیل شورای عالی این هیئت‌ها در استان‌هاست که وظیفه نظارت عالیه بر فعالیت‌های شورای هیئت‌های مذهبی در سطح استان و رفع اختلافات را بر عهده دارد.

وی در پایان گفت: نیروی انتظامی و وزارت کشور، از جمله دستگاه‌هایی هستند که سازمان تبلیغات اسلامی را در امر برگزاری انتخابات یاری می‌کنند و جنبه نظارتی آن را بر عهده دارند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: