اصفهان در 25 آبان 61 فضیلت‌ها را معنا کرد
کد خبر: 4182306
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۰
سردار سلامی:

اصفهان در 25 آبان 61 فضیلت‌ها را معنا کرد

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به سابقه درخشان و پرافتخار اصفهان در تمدن ایرانی اسلامی گفت: 25 آبان‌ماه 1361 جلوه‌ای بی‌همتا برای اصفهان ساخت و این شهر بسیاری از فضیلت‌ها را معنا کرد.

سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامیبه گزارش ایکنا از اصفهان، سردار سرلشکر حسین سلامی، فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ویژه‌برنامه بزرگداشت روز حماسه و ایثار مردم اصفهان که امروز، 25 آبان‌ماه در گلستان شهدای این شهر برگزار شد، اظهار کرد: هر سرزمین و مردمان آن با عناصر مشخص و برجسته‌ای شناخته می‌شوند و دارای شخصیتی خاص هستند. اصفهان نماد نصف جهان، مترادف شکوه و همزاد عظمت است و سابقه درخشان و پرافتخاری در تاریخ تمدن ایران، اعصار بعد از اسلام و امروز دارد. این سرزمین مهد رویش شکوفه‌های دل‌انگیز فقاهت و سرزمین عالمان بزرگ، مراجع عظام و دانشمندان جاودان با آوازه‌های جهانی است، در عرصه هنر فراتر از مرزهای ایران قرار دارد، جهان را مبهوت جلوه‌های بی‌نظیر و استثنایی خود ساخته و سرزمین صنعت، حماسه و مردانی با فرهنگی پیشتاز در ایران و جهان است.

وی ادامه داد: اصفهان سردارانی از جمله شهیدان احمد کاظمی، حسین خرازی، حاج ابراهیم همت، مصطفی ردانی‌پور، محمود شهبازی و... دارد که تاریخ ایران و اسلام هرگز رخسار فداکارانه آنان را از یاد نخواهد برد. اهل آسمان اصفهان را به‌واسطه شهیدانش بهتر از اهل زمین می‌شناسند و این گلستان شهدای باشکوه نشانه این ادعاست. 25 آبان‌ماه 1361 جلوه‌ای بی‌همتا برای اصفهان ساخت و این شهر بسیاری از فضیلت‌ها را معنا کرد. اصفهان در این روز، ایثار، وفاداری، شهادت‌طلبی، ولایت‌مداری، وطن‌دوستی، ایمان و عشق الهی را با اجساد مطهری که از نماز ظهر تا نماز مغرب روی دست مردم این شهر تشییع شدند، تفسیر کرد.

به گفته فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امروز گلستان شهدا سرشار از مردمانی است که بعد از 41 سال برای گرامیداشت آن حماسه‌ بزرگ گردهم جمع شده‌اند. در روز 25 آبان‌ماه 1361، مردم اصفهان نشان دادند که برای دفاع از دین خدا، حتی اگر جوانان بسیاری هم قطعه قطعه شوند، یاری خود را از اسلام برنمی‌دارند و از شهادت اعراض نمی‌کنند؛ زیرا با سپرده شدن شهیدان به خداوند، جمع بیشتری صف بستند و به میدان رفتند تا جبهه‌ها خالی نماند. عاشورا زینت جدیدی به شخصیت مردم اصفهان می‌بخشید و انگار این واقعه تکرار می‌شد.

وی با بیان اینکه هر کوچه در اصفهان به یکی از 23 هزار شهید این شهر تعلق دارد، گفت: تعداد شهدا از نام کوچه‌های این شهر بیشتر است؛ گاهی در یک کوچه چند شهید حضور دارند. آنها ایران را سربلند کردند، به اسلام حیات و جاودانگی بخشیدند و اجازه تحقیر ملت ایران را در مقابل جهانی از دشمنان ندادند؛ دشمنان ایران به یکدیگر پیوسته بودند، انگار که همه دنیا با جدیت آمده بودند تا ایران و به‌دنبال آن اسلام را شکست دهند. آنها می‌دانستند که تداوم این انقلاب آرامش استکبار جهانی را برهم خواهد زد، نخواهند توانست بر سرنوشت مسلمانان چیره شوند و عظمت مسلمانان را زیر سایه قدرت شیطانی خود دفن کنند. استکبار می‌دانست همزیستی با اسلام در دنیای سیاست معنایی ندارد.

سلامی با بیان اینکه با طلوع نور اسلام، تیرگی ظلم محو می‌شود، تأکید کرد: نبرد نور و ظلمت همواره در عالم بر اساس سنت الهی با غلبه نور پایان می‌یابد و هیچ‌کس در هیچ دوره‌ای نمی‌تواند این سنت را تغییر دهد. بنابر آیه قرآن که می‌فرماید: «فَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَبْدِيلًا وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّتِ اللَّهِ تَحْوِيلًا»، تبدیل و تحویلی در اراده الهی در تقدیر مستضعفان، مسلمانان، مؤمنان و مجاهدان بر مشرکان، کفار و منافقان وجود نخواهد داشت، تاریخ و صفحه زمین شاهد مثال‌های بی‌شماری از تحقق این وعده‌های الهی است.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران اظهار کرد: اصفهان این شایستگی و لیاقت را داشت تا نشانگر تحقق اراده الهی باشد، این امر مایه افتخار است که ایران و جهان، اصفهان را با چنین ویژگی‌هایی بشناسند. نصف جهان یعنی نیمه حق عالم و اصفهان همیشه در سوی حق ایستاده است؛ تاریخ عمیق این مردم گویای این مسئله است. اهل‌ بیت(ع) در قلوب مردم این شهر جایگاهی فراتر از توصیف دارند؛ بنابراین جوانان این دیار مشتاق رفتن به میدان و خانواده‌هایشان بر مصیبت آنان صبور بودند. این اعزام داوطلبانه به میدان نشان‌دهنده درخشش همیشگی اسلام در اصفهان است.

استکبار به گورستان‌ها سپرده خواهد شد

وی با بیان اینکه امروز باز هم مستکبران عالم در نمایشی نفرت‌انگیز، شرم‌آور و بسیار تحقیرآمیز برای خود دست‌ به‌ دست هم دادند، گفت: آمریکا با همه قدرتش، بعضی از کشورهای اروپایی و اسرائیل به جنگ نوزادان در اتاق عمل‌ها رفتند تا با تصرف ‌ICU و CCU قدرت خود را به جهان نشان دهند. آیا خفت‌بار نیست که افتخار بزرگترین امپراتوری ظاهری تاریخ بشر، قتل نوزادان درون بیمارستان باشد؟ شرم‌آور نیست که قدرت‌های ائتلافی، مردمانی را در یک باریکه محاصره کنند تا به آنها نان و غذا و دارو نرسد؟ چنین اعمالی نشان‌دهنده پایان عمر آنان است. عملکرد دیوانه‌وار امپراتوری‌ها نشانه احساس فروپاشی آنهاست.

سلامی افزود: ترس از فروپاشی زودرس، یعنی کمتر از 25 سالی که رهبر معظم انقلاب پیش‌بینی کرده و ترس از زوال زودرس، عقل و منطق راهبردی، تاکتیکی و عملیاتی را از دشمنان ربوده است. بر اراده فلسطین نمی‌توان غلبه کرد؛ نمی‌توان ایمان ملتی را با بمباران از بین برد، کسانی که به‌ هنگام گرفتن پیکر نوزادان بر دست‌ها، فقط خدا را شکر می‌کنند. مردم فلسطین از قرآن آموخته‌اند که از ترس دشمن نباید به خود او پناه برد. راه پیروزی مسلمانان از میان شمشیرهای جهاد، استقامت در میدان و صبر بر مصیبت‌ها می‌گذرد. طبق وعده الهی، بعد از سختی‌ها، آرامش، آسایش و نصرت خدا نازل خواهد شد و فلسطین پایدار خواهد ماند. کسانی که باید به قبرستان‌ها سپرده شوند و سیاستی که باید مدفون شود، مستکبران و جسم آنان است.

وی ادامه داد: غزه به مدفن صهیونیست‌ها تبدیل خواهد شد. طبق گفته قرآن، این دشمنان از درون استحکامات و پشت دیوارها می‌جنگند، شما آنان را قدرتمند می‌پندارید؛ ولی قلب آنان پراکنده است. بر اساس آیات قرآن، دشمنان فکر می‌کنند مانعی آنان را از عذاب الهی نجات می‌دهد؛ ولی از جایی که گمان نمی‌کنند، عذاب بر آنها نازل می‌شود، خداوند در دل آنان رعب ایجاد می‌کند و مطمئناً روزی از ترس مسلمانان خانه‌های خود را به دست خودشان تخریب می‌کنند. این داستان به همین قوم شرور مربوط است.

فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: امروز این قوم شرور از ورای دیوارها عبور کردند و در دریایی از مقاومت افتادند، تانک‌ها را در معرض شکار جوانان فلسطینی قرار دادند تا شکار شوند؛ از هزار و 600 تانکی که به میدان آورند، حدود 180 دستگاه تا امروز منهدم شده است، در حالی که جوانان فلسطینی در حال سازگاری با شرایط جدید هستند و این تازه آغاز ماجراست. باتلاقی برای آمریکا و اسرائیل در عرصه سیاست، اقتصاد، اخلاق، امنیت و اطلاعات ایجاد شده و در آن سوی دیوار غزه، آشفتگی، اضطراب، هراس و دل‌مردگی شکل گرفته است؛ مظلومیت این مردم شرافتمند، سرانجام کار خود را خواهد کرد. ما به روزهای نصرت و پیروزی می‌اندیشیم و آن را نزدیک می‌بینیم.

زهراسادات مرتضوی

انتهای پیام
captcha