کد خبر: 3958069
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۴

نام و یاد سردار شهید حاج ابراهیم همت، به‌عنوان فرمانده‌ای که عاشقانه و خالصانه برای دفاع از وطن جانفشانی کرد، هماره جاوید است.

سردار خیبر به روایت سردار دلها

به گزارش ایکنا از اصفهان، سردار شهید محمد ابراهیم همت در 12 فروردین سال 1334 در شهرضا به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه خود را در  شهرضا به پایان رساند و در سال 1352 دیپلم گرفت و در همان سال وارد دانشسرای تربیت معلم اصفهان شد و در سال 1354مدرک فوق دیپلم خود را اخذ کرد. وی پس از گذراندن دوره سربازی به شهرضا بازگشت و مدتی در مدارس راهنمایی این شهرستان و روستاهای اطراف آن به تدریس تاریخ پرداخت.

شهید همت در خرداد سال 1359 برای مقابله با گروهک‌های ضد انقلاب عازم کردستان شد و مدتی نیز به‌عنوان مسئول روابط عمومی سپاه پاوه فعالیت کرد و پس از مدتی به‌عنوان فرمانده سپاه پاوه انتخاب شد. شهید همت با همراهی حاج احمد متوسلیان، مأمور تشکیل تیپ محمد رسول‌الله(ص) شدند، ابتدا حاج احمد متوسلیان به‌عنوان فرمانده تیپ و شهید همت به‌عنوان مسئول ستاد تیپ فعالیت می‌کردند. تیپ محمد رسول‌الله(ص) بعد از مدتی به لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) ارتقا یافت. سردار شهید حاج ابراهیم همت سرانجام در 17 اسفندماه سال 62 و عملیات خیبر  در جزیره مجنون به شهادت رسید.

پیکر شهیدهمت در گلزار شهدای شهرستان شهرضا و در جوار آستان مقدس امامزاده شاهرضا(ع) به خاک سپرده شد. همچنین مزار یادبود این شهید در قطعه 24 گلزار شهدای بهشت زهرا(س) است.

سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، در طول حیات خود و در جلسات و محافل مختلف به بیان خاطرات خود از شهید همت و رشادت‌های این شهید والامقام پرداخته است. وی در همین زمینه می‌گوید: هر وقت شهید همت به ذهن من می‌آید، دلم مملو از غصه می‌شود. او فرمانده لشکر پایتخت بود. اما در خیبر آنقدر رزمندگان لشکرش شهید و مجروح شدند که به گردان رسید. گردان را از طلائیه به جزیره مجنون جنوبی منتقل کرد و تبدیل به دسته شد. والله تبدیل به دسته شد یعنی قریب به 40 نفر. همت با دسته ماند.

کلیپ زیر به بیان خاطرات سردار شهید سلیمانی از شهید همت پرداخته است. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: