کد خبر: 4078615
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۵

مسابقه ملی زیوری برای اصفهان برگزار می‌شود

مسابقه ملی زیوری برای اصفهان با رویکرد استفاده از نمادهای این شهر در صنایع دستی و زیورآلات برگزار می‌شود.

مسابقه ملی زیوری برای اصفهان

به گزارش ایکنا، به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، مرتضی نصوحی، مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان، از برگزاری مسابقه ملی «زیوری برای اصفهان» با رویکرد استفاده از نمادهای این شهر در صنایع دستی و زیورآلات خبر داد و اظهار کرد: شبکه شهرهای خلاق جهان با تأکید بر نقش صنایع خلاق در اقتصاد محلی، به دنبال توسعه رشته‌های فرهنگی برای تبادل دانش، تجربه و بهترین شیوه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی از طریق صنایع خلاق است.

وی با بیان اینکه سازمان یونسکو بعد از پایه‌گذاری شبکه شهرهای خلاق، خلاقیت را در کنار صنایع‌دستی، معماری، طراحی، رسانه، موسیقی و غذا به‌عنوان شاخصه‌های شهر خلاق اعلام کرد، افزود: اصفهان به لحاظ برخورداری از صنایع‌دستی و هنرهای مردمی، به‌عنوان عضو رسمی این شبکه انتخاب شده است.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان با اشاره به برگزاری مسابقه ملی «چهل وکتور از خط آسمان اصفهان» که در سال 1400 از سوی شهرداری اصفهان برگزار شد و استقبال طراحان کشور را به دنبال داشت، گفت: به منظور تلاش برای ایجاد تصویر نمادین از شهر اصفهان در ذهن مخاطبان و گردشگران، قرار شد وکتورهای خط آسمان اصفهان را در مسیر توسعه گردشگری و صنایع‌دستی به‌عنوان یادبودی از شهر در قالب زیورآلات توسط هنرمندان و طراحان معرفی کنیم.

وی بیان کرد: آثار برگزیده در این رویداد، علاوه بر اینکه در قالب یک کتاب منتشر شد، در درگاه الکترونیکی شهرداری اصفهان به‌صورت لایه‌باز با عنوان «نمایشگاه مجازی خط آسمان اصفهان» در دسترس عموم قرار گرفت.

نصوحی با تأکید بر ضرورت ورود نمادهای طراحی شده از اصفهان به حوزه صنایع‌دستی و صنعت گردشگری، اضافه کرد: در این راستا، مسابقه ملی «زیوری برای اصفهان» را طراحی کردیم که استفاده از وکتورهای خط آسمان اصفهان در صنایع‌دستی و زیورآلات را مدنظر قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: تأکید ما صرفاً استفاده از وکتورهای خط آسمان اصفهان نیست، بلکه هنرمندان و طراحان می‌توانند از تمامی نمادها و نشانه‌هایی که معرف شهر اصفهان هستند، در آثار خود استفاده کنند.

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان درباره جزئیات این مسابقه، توضیح داد: مهران هوشیار، عضو هیئت علمی صنایع‌دستی دانشگاه سوره تهران؛ الهام علیرضایی، فارغ‌التحصیل رشته نقاشی و طراح جواهر؛ مرتضی بصراوی، طراح، مجسمه‌ساز، برنده جایزه دوم فستیوال هنر و تئاتر لهستان و برنده جایزه ویژه ویدئوآرت در فستیوال شیراز، از داوران این مسابقه هستند.

وی با بیان اینکه برای سه برگزیده نخست مسابقه، به ترتیب مبالغ ۲۰۰، ۱۰۰ و ۵۰ میلیون ریال جایزه در نظر گرفته شده است، ادامه داد: علاوه بر گواهی حضور، به تمام شرکت‌کنندگان کتاب مجموعه آثار نیز اهدا خواهد شد.

نصوحی آخرین مهلت ثبت‌نام برای شرکت در مسابقه ملی زیوری برای اصفهان را ۳۱ مردادماه 1401 اعلام کرد و افزود: علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را به نشانی اینترنتی survey.porsline.ir/s/LNUTocp ارسال کنند.

وی نگاه نو و خلاقانه را از معیارهای اصلی این رویداد دانست و گفت: همه آثار با نام و مشخصات کامل طراح در سامانه اسناد ثبت خواهد شد و حقوق معنوی هنرمندان کاملاً رعایت می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha