کد خبر: 3872080
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
گروه معارف _ دبیر علمی نگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امام علی (ع) گفت: مرجعیت علمی امام علی(ع)، محور وحدت مسلمانان است.

مرجعیت علمی امام علی اساس برگزاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی ایشان بودبه گزارش ایکنا از اصفهان، سید حسین رضازاده، دبیر شورای سیاستگذاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امام علی(ع)، صبح امروز پنجشنبه 26 دی‌ماه، در اختتامیه این کنگره با تشکر از تمام دست‌اندرکاران برگزاری این کنگره گفت: جلسه امروز حاصل تلاشی یک ساله است.

وی ادامه داد: این کنگره با هدف مقابله با جنگ نرمی شروع شد که قصد داشت امیرالمومنین (ع)، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه را از ما بگیرد.

دبیر شورای سیاستگذاری کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امام علی (ع) افزود: ما در این کنگره آثار امیرالمومنین(ع) را بازخوانی کرده و آنها را به جامعه علمی ارائه کردیم.

 دبیر علمی این کنگره نیز با ارائه گزارشی از عملکرد کنگره گفت: این برنامه با اهداف خاصی به مناسبت هزار چهارصدمین سالگرد شهادت حضرت علی (ع) با هدف شناخت ابعاد شخصیتی ایشان، بازخوانی نهج‌البلاغه و تداوم ارزش‌های انقلاب اسلامی با توجه به ارزش‌های اسلامی برگزار شد که بیش از 70 درصد این اهداف تا کنون محقق شده است.

محمد علی رضایی اصفهانی ادامه داد: کل آثار رسیده به این کنگره 1082 اثر شامل 475 مقاله، 131 کتاب، 88 پایان‌نامه ارشد و دکتری سطح 3 و 4، بیش از 500 شعر و تعدادی آثار دیگر بود.

دبیر علمی کنگره با بیان اینکه رویکرد ولایی، معنوی، باطنی و علمی امام علی (ع) نیز در این کنگره بررسی شد، افزود: اما مرجعیت علمی امیرالمومنین و اینکه ایشان چگونه می‌تواند مرجع و راه‌گشای ما باشد پایه و اساس برگزاری این کنگره بود؛ ایشان بالاترین شاستگی برای مرجعیت علمی را داشتند، چراکه از سمت خداوند به این سمت برگزیده شده و در عین حال معصوم نیز بودند.
رضایی اصفهانی خاطرنشان کرد: پیامدهای این مرجعیت باید محوری برای وحدت مسلمانان باشد. خداوند در آیاتی از قرآن از جمله آیه 42 سوره رعد که می‌فرماید: «وَ قَدْ مَکَرَ الَّذينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلِلَّهِ الْمَکْرُ جَميعاً يَعْلَمُ ما تَکْسِبُ کُلُّ نَفْسٍ وَ سَيَعْلَمُ الْکُفَّارُ لِمَنْ عُقْبَي الدَّارِ؛ قطعاً کسانى هم که پیش از آنان بودند مکر ورزیدند، ولى مکرشان ما را از هلاک ساختن آنان بازنداشت، زیرا تدبیرها همه از آنِ خداست. اوست که مى‌داند هر کسى چه فراهم مى‌آورَد. و به زودى کافران خواهند دانست که فرجام نیکوى این سراى از آنِ کیست؟» به این مرجعیت اشاره کرده است.

وی گفت: از طرف دیگر نیز شواهد تاریخی و روایاتی مانند روایت ثقلین، علی مع‌القرآن، علی مع‌الحق، و... هم بر این مرجعیت تاکید دارد.

در این کنگره نشان ولایت به خانواده شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی اهدا شد. همچنین به برخی از خادمان برجسته امیرالمومنین (ع) نیز نشان ولایت اهدا و از آن‌ها تجلیل شد. در ادامه نیز از ۱۷ اثر کنگره و تمبر یادبود آن رونمایی و از صاحبان مقالات، کتاب‌ها، پایان‌نامه‌ها و شعرهای برتر نیز تجلیل شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: