کد خبر: 3949346
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۱
کتاب «حکیم عمر خیام؛ دیدگاه‌های فلسفی غلامحسین دینانی» با تحقیق و تدوین اسماعیل منصوری‌لاریجانی، منتشر شد.

کتاب «خیام به روایت ابراهیمی دینانیپ» منتشر شد

به گزارش ایکنا از اصفهان، کتاب «حکیم عمر خیام؛ دیدگاه‌های فلسفی غلامحسین دینانی» با تحقیق و تدوین اسماعیل منصوری‌لاریجانی، از سوی انتشارات سروش وابسته به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

این کتاب ماحصل مباحث مطرح شده در برنامه تلویزیونی «معرفت» است که در سال‌های گذشته و در روزهای جمعه از شبکه چهار پخش می‌شود. این‌کتاب نهمین اثر از مجموعه مباحث مکتوب و پیاده ‌شده برنامه تلویزیونی معرفت است.

در مقدمه این کتاب آمده است: حکیم عمر خیام، فیلسوف بزرگ و ریاضی‌دان عالی‌مقام (۴۴۰ ـ ۴۳۰/۵۳۰ ـ ۵۰۸)، نحله فلسفی خیام مشایی است. اثر معروف او الکون و التکلیف است و هستی را با تکلیف همراه کرده است؛ یعنی انسان به تشخیص نیک و بد مکلف است. این در نظر سقراط به مفهوم فضیلت شباهت دارد. فضیلت، به‌نظر سقراط، بر تفکیک و تمایز میان «بودن» و «پنداشتن» استوار است.

افلاطون سقراط را فرد ممسکی گزارش نکرده است، در حالی‌ که خیام فرد دین‌دار و عارفی بوده است. آثار دیگر او عبارت‌اند از: رساله فی کلیه‌الوجود، رساله فی‌الوجود، و الضیاءالعقلی فی موضوع‌العلم‌الکلی. اما مهم‌ترین اثر وی همان الکون و التکلیف است که به‌دنبال حل معمای هستی است، و تا آخر عمر به مبدأ هستی فکر می‌کرده است.

این کتاب در ۲۲۴ صفحه رقعی با شمارگان هزار نسخه و با قیمت ۴۵ هزار تومان منتشر شده است.

غلامحسین ابراهیمی دینانی، استاد فلسفه و عرفان اسلامی، متولد ۵ دی‌ماه سال ۱۳۱۳ در اصفهان است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: