کد خبر: 4089884
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۳

بررسی مشکلات حوضه آبریز زاینده‌رود در اجلاس ملی «بدون تأخیر»

اجلاس ملی مدیریت منابع آب فلات مرکزی ایران با محوریت حوضه آبریز زاینده‌رود، فردا با حضور نمایندگانی از قوای سه‌گانه در اصفهان برگزار می‌شود.

زاینده‌رود خشک

«بدون تأخیر»، عنوان اجلاس مدیریت منابع آب فلات مرکزی ایران است که فردا، 14 مهرماه با محوریت «حوضه آبریز زاینده‌رود؛ چالش‌ها و فرصت‌ها؛ راهبردها و راهکارها» در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود.

حمیدرضا صفوی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و دبیر علمی اجلاس مدیریت منابع آب فلات مرکزی ایران در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان درباره اهداف و رویکردهای این اجلاس، اظهار کرد: طی چند سال اخیر، مشکلات مربوط به کمبود و بحران آب در فلات مرکزی ایران و به‌خصوص حوضه آبریز زاینده‌رود، نه تنها مسائل فنی در این زمینه به‌وجود آورده، بلکه آن‌قدر عمق پیدا کرده که باعث تنش‌های اجتماعی و امنیتی نیز شده است. خشکی تالاب و فصلی بودن آب در رودخانه زاینده‌رود، مشکلات مربوط به اشتغال کشاورزان و فرونشست زمین، مسائل امنیتی و اعتراضات آبان سال گذشته نشان می‌دهد که حوضه آبریز زاینده‌رود واقعیت تلخی را تجربه می‌کند.

وی افزود: برای کاهش مشکلات و بحران‌ها، نیاز بود که اجلاسی در سطح ملی و با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف کشوری و استانی برگزار شود، چراکه حل مسائل پیش گفته، صرفاً در مرکز و یا در استان ممکن نیست و نیازمند هم‌فکری و همکاری طرفین و نیز سازمان‌های مردم‌نهاد و صنوفی است که در مصرف آب ذی‌نفع هستند. رئیس‌جمهور نیز در سفر به اصفهان، بر استفاده از ظرفیت نخبگان و حقوقدانان به منظور دستیابی به راه‌حل تأکید کرد.

دبیر علمی اجلاس مدیریت منابع آب فلات مرکزی ایران ادامه داد: مهمانان اجلاس را نمایندگانی از وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان صنایع و معادن، سازمان حفاظت محیط‌زیست، قوه مقننه و قوه قضائیه تشکیل می‌دهند. سازمان‌های مردم‌نهاد و ذی‌نفعان مصرف آب در داخل استان اصفهان نیز به این اجلاس دعوت شده‌اند و هدف این است که اجلاس به جمع‌بندی اجرایی و میدانی برسد.

وی اضافه کرد: محیط‌زیست تالاب و رودخانه، فرونشست زمین، فقه و حقوق آب و مصارف، منابع و سناریوهای آتی برای ایجاد تعادل میان منابع و مصارف حوضه آبریز زاینده‌رود، محورهای این اجلاس را تشکیل می‌دهد و چهار سخنرانی در این زمینه پیش‌بینی شده است. در بخش دوم اجلاس نیز برگزاری سه میزگرد با محوریت سیاستگذاری و تأمین منابع آب برای حوضه آبریز زاینده‌رود، مشکلات و پیچیدگی‌های حقوقی ایجاد شده در خصوص نظام حقابه زاینده‌رود، اصلاح و به‌روزرسانی قوانین و نقش کمیسیون‌های تخصصی و مرکز پژوهش‌های مجلس در این زمینه، در دستورکار قرار دارد.

صفوی در پاسخ به این سؤال که آیا برگزاری اجلاس‌هایی از این دست در آینده نیز ادامه خواهد داشت، گفت: باید دید میزگردهایی که قرار است در اجلاس برگزار شود، به چه نتیجه‌ای خواهد رسید و آیا نیاز است که مباحث در اجلاس‌های بعدی پیگیری شود یا اینکه صرف برگزاری یک اجلاس کفایت می‌کند.

گفتنی است، اجلاس مدیریت منابع آب فلات مرکزی ایران به‌صورت زنده از طریق لینک zayandehrud.ir در آپارات قابل مشاهده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha