۷۵۰ زوج دانشجوی اصفهانی پیوند خود را جشن می‌گیرند
کد خبر: 4215638
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۲:۰۱
در دهه کرامت

۷۵۰ زوج دانشجوی اصفهانی پیوند خود را جشن می‌گیرند

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های اصفهان از برگزاری جشن ازدواج ۷۵۰ زوج دانشجو از ۷۸ دانشگاه استان در دهه کرامت خبر داد.

نشست خبری جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه‌های استان اصفهانبه گزارش ایکنا از اصفهان، حجت‌الاسلام مرتضی خوشنویس‌زاده، رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اصفهان در نشست خبری جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه‌های استان که روز گذشته، ۲۴ اردیبهشت‌ماه در دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان برگزار شد، ضمن اشاره به آیات و روایاتی که در تأیید و تأکید بر امر مقدس ازدواج وارد شده است، مجرد ماندن جوانان را یکی از عوامل بروز انحرافات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... دانست و افزود: پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: «هیچ بنایی در اسلام، محبوب‌تر از ازدواج نیست.» همچنین حضرات معصومین(ع) برای نشان دادن اهمیت ازدواج در حفظ تقوا فرموده‌اند: «هنگامی‌ که جوانی ازدواج کند، شیطان فریاد می‌زند که ای وای! همانا دوسوم دین او حفظ شد.»

وی ادامه داد: اما متأسفانه بودجه‌ها و اولویت‌های فرهنگی کشور بر اساس این احادیث تقسیم‌بندی و برنامه‌ریزی نمی‌شود. لازم به ذکر است که انواع آسیب‌ها و مشکلاتی که برای یک جوان پیش می‌آید، همچون افتادن در دام انحرافات سیاسی داخلی، خارجی و... عمدتاً به دانشجویان مجرد مربوط می‌شود. راهبرد کلان و ابرراهبرد فرهنگی در مسائل فرهنگی کشور، توجه به مسائل مربوط به خانواده است. دشمن نیز دقیقاً این حساسیت را متوجه شده و در تهاجم فرهنگی، کانون خانواده را مورد هدف قرار داده است که نمود آن را می‌توان در فتنه زن، زندگی، آزادی و حوادث سال ۱۴۰۱ مشاهده کرد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اصفهان در ادامه به بیان توضیحی راجع به سند ترویج و تسهیل ازدواج دانشجویی پرداخت و گفت: این سند که تنظیم و تدوین آن به هنگام آغاز به کار دولت حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی بود، با اندکی تأخیر و به دلایلی همچون مصادف شدن با وقایع فتنه ۱۴۰۱ ابلاغ و تصویب شد. هدف از تنظیم این سند آن است که مسئولیت امر ازدواج به دستگاه‌ها و نهادهای گوناگون واگذار شود؛ بنابراین ستادی ملی برای هماهنگی بین دستگاه‌های مرتبط با امر ازدواج تشکیل شد.

وی توضیح داد: این ستاد که مهم‌ترین مقامات کشوری نیز در آن حضور دارند، متشکل از ۶ وزیر، رئیس صدا و سیما، رئیس بانک مرکزی، فرمانده سازمان بسیج کشور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، حوزه علمیه، رئیس بنیاد مستضعفان، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، شهردار تهران به‌ سبب اهمیت ویژه این شهر و آستان قدس رضوی است و بنا دارد که تمام احتیاجات زوجین از جمله مسکن، اشتغال، تسهیلات بانکی و... را برای آنها فراهم کند و امر ازدواج دانشجویی را تسهیل ببخشد. این سند به صورت بسیار جزئی تنظیم شده و وظایف هر دستگاه را به‌ صورت ریز مشخص کرده است.

خوشنویس‌زاده اظهار کرد: ازدواجی که در این سند به آن اشاره شده، ویژگی‌هایی دارد که به صورت مختصر، «باپا» نامیده می‌شود. حرف «ب» در این عبارت برگرفته از بهنگام بودن ازدواج است. ما معتقدیم که اگر حداقل یکی از زوجین در ۲۲ سالگی ازدواج کند، شاهد ازدواجی به‌موقع و بهنگام هستیم. هرچند متأسفانه متوسط سن ازدواج در کشور ما به ۳۵ سالگی و بیشتر رسیده است.

وی ادامه داد: حرف «الف» در عبارت «باپا» به آگاهانه بودن ازدواج و شناخت کامل زوجین از یکدیگر در چارچوب قواعد اسلامی اشاره دارد. حرف «پ» نشان از پایدار بودن ازدواج دانشجویی است؛ اکنون که حدود ۱۴ سال از برگزاری جشن ازدواج دانشجویی می‌گذرد و در طی این مدت ۴۳۵ هزار ازدواج دانشجویی صورت گرفته، خوشبختانه کمتر از چهار درصد آنها به طلاق منجر شده است. حرف «الف» در انتهای این عبارت نیز نشانه آسان‌گیری در سنت‌های مربوط به مراسم ازدواج است. همان‌طور که در جامعه مشاهده می‌شود، با بالا رفتن سن ازدواج، توقعات زوجین نیز افزایش می‌یابد. این در حالی است که زوجین در ازدواج دانشجویی با آنکه نمی‌توان برایشان شغل پایداری لحاظ کرد، با آسان‌گیری در شرایط ازدواج، زندگی مشترک خود را با موفقیت تشکیل می‌دهند.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود به فعالیت‌هایی که این مجموعه در دانشگاه‌ها به منظور تسهیل ازدواج دانشجویی انجام داده است، اشاره کرد و افزود: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری امسال بیست‌و‌ششمین دوره برنامه «همسفر تا بهشت» را ویژه تمامی دانشجویان مزدوج برگزار می‌کند که طی آن، تمامی زوج‌های دانشجو با انواع گرایش‌های سیاسی و حتی با مذاهب گوناگون در سفری فاخر، سه روز از طرف رهبر معظم انقلاب به پابوسی حضرت علی‌ بن‌ موسی‌ الرضا(ع) مشرف می‌شوند. این سفر به‌مثابه کارگاهی آموزشی نیز محسوب می‌شود و زوجین علاوه بر زیارت و سیاحت، در کارگاه‌هایی با موضوعات مورد نیاز برای تعامل بهتر شرکت می‌کنند.

وی بیان کرد: برنامه دیگر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برای تسهیل و بقای امر ازدواج دانشجویی، طرح «زوج مانا» نام دارد. در این طرح، مشاوران مبرز انواع مشاوره‌های مورد نیاز برای زوجین را به منظور پایداری و دوام زندگی مشترک به آنها ارائه می‌دهند. طرح دیگر که در این نهاد اجرا می‌شود، «هم‌رسان» نام دارد؛ نرم‌افزاری که با توجه به امکانات جدید، بستر مناسب‌تری برای ازدواج دانشجویان فراهم می‌کند. برنامه دیگر در حال اجرا، طرح «دردانه» نامیده می‌شود که به منظور تسهیل در فرزندآوری زوجین دانشجو و تشویق آنها به این موضوع تدارک دیده شده است.

خوشنویس‌زاده ادامه داد: برگزاری جشن ازدواج، یکی دیگر از خدمات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هاست که امسال نیز قرار است به منظور ترویج ازدواج دانشجویی و به صورت دسته‌جمعی برگزار شود؛ به این صورت که تمام دانشجویان تازه ازدواج کرده کل استان اصفهان که تقریباً ۷۵۰ زوج هستند، در جشنی واحد شرکت می‌کنند. البته ۲۵۰ نفر از دانشجویان مزدوج دانشگاه کاشان این جشن را به صورت جداگانه برگزار خواهند کرد و دانشگاه فرهنگیان نیز قبلاً این مراسم را برگزار کرده است.

وی افزود:‌‌ در این جشن بزرگ، تمامی دانشجویانی که تاریخ ازدواج آنها از ۱۴۰۱/۰۱/۰۱ تا ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ ثبت‌ شده، به صورت تجمیعی و از ۷۸ دانشگاه استان اعم از دانشگاه‌های جامع، صنعتی، پیام نور، آزاد، غیرانتفاعی، فنی و حرفه‌ای و...، روز دوشنبه هفته آینده و در ایام دهه کرامت در باغ‌موزه چهلستون جمع می‌شوند و جشن ازدواج خود را برگزار می‌کنند. در این روز، آنها ابتدا در کارگاه‌های آموزشی در دانشگاه‌های خود شرکت می‌کنند و سپس کاروان آنها با اتوبوس‌های تزئین‌شده به سمت چهلستون حرکت می‌کند و در آنجا با حضور خانواده‌های خود، مسئولان کشوری و هنرمندان برجسته شاهد اجرای برنامه‌های شاد و مفرحی خواهند بود.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اصفهان تأکید کرد: کارگاه‌هایی که دانشجویان در این روز در آنها شرکت خواهند کرد، از این قرار است: «چالش‌های پیش روی زوجین» (دانشگاه صنعتی اصفهان)، «اهمیت و جایگاه فرزندآوری و فرزندپروری» (دانشگاه‌های آزاد)، «بهبود کیفیت زندگی با رابطه صمیمی» (دانشگاه پیام نور)، «عوامل تحکیم خانواده و مهارت ارتباطی زوجین» (دانشگاه فنی و حرفه‌ای)، «سبک زندگی اسلامی» (دانشگاه هنر)، «رشد و پویایی در زندگی مشترک» (دانشگاه علوم پزشکی)، «ارتباط مؤثر زوجین» (دانشگاه اصفهان) و «بیا عاشقی را رعایت کنیم» (دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد).

الهه‌سادات بدیع‌زادگان

انتهای پیام
captcha