مدیر بنیاد «دعبل خزاعی» در کاشان منصوب شد
کد خبر: 4215808
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۸

مدیر بنیاد «دعبل خزاعی» در کاشان منصوب شد

طی حکمی از سوی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان، محمود شریفی، مادح و ذاکر اهل‌ بیت(ع) به سمت مدیریت بنیاد دعبل خزاعی در شهرستان کاشان منصوب شد.

آیین معارفه مدیر بنیاد «دعبل خزاعی» در کاشانبه گزارش ایکنا از اصفهان، امروز، ۲۵ اردیبهشت‌ماه در مراسمی با حضور مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، امام جمعه، فرماندار و رئیس اداره تبلیغات اسلامی کاشان در دفتر نماینده ولی فقیه در این شهرستان، محمود شریفی، ذاکر و مادح اهل بیت(ع) طی حکمی از سوی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان به سمت مدیر بنیاد دعبل خزاعی در شهرستان کاشان منصوب شد. 

حجت‌الاسلام سیدسعید حسینی، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه کاشان در این مراسم ضمن اشاره به فرازهایی از نامه ۵۳ نهج‌البلاغه و خطاب امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر اظهار کرد: ایشان می‌فرماید: «... أَمَرَهُ بِتَقْوَى اللَّهِ وَ إِيْثَارِ طَاعَتِهِ وَ اتِّبَاعِ مَا أَمَرَ بِهِ فِي كِتَابِهِ مِنْ فَرَائِضِهِ وَ سُنَنِهِ الَّتِي لَا يَسْعَدُ أَحَدٌ إِلَّا بِاتِّبَاعِهَا وَ لَا يَشْقَى إِلَّا مَعَ جُحُودِهَا وَ إِضَاعَتِهَا وَ أَنْ يَنْصُرَ اللَّهَ سُبْحَانَهُ بِقَلْبِهِ وَ يَدِهِ وَ لِسَانِهِ فَإِنَّهُ جَلَّ اسْمُهُ قَدْ تَكَفَّلَ بِنَصْرِ مَنْ نَصَرَهُ وَ إِعْزَازِ مَنْ أَعَزَّهُ،...؛ اين فرمانى است از بنده خدا، على اميرالمؤمنين به مالک بن الحارث الاشتر... که او را به ترس از خدا فرمان مى‌دهد و اينكه اطاعت خدا را بر ديگر كارها مقدم دارد و آنچه در كتاب خدا آمده، از واجبات و سنت‌ها را پيروى كند. دستوراتى كه جز با پيروى آن رستگار نخواهد شد و جز با نشناختن و ضايع كردن آن جنايتكار نخواهد گرديد. به او فرمان مى‌دهد كه خدا را با دل، دست و زبان يارى كند؛ زيرا خداوند پيروزى كسى را تضمين كند كه او را يارى دهد و بزرگ دارد آن كس را كه او را بزرگ شمارد... .»

وی با بیان اینکه نصرت خدا بر اساس این نامه باید با دل، دست و زبان باشد تا خداوند نیز نصرتش را شامل حال انسان کند، ادامه داد: مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب سفینة‌البحار می‌نویسد: «دعبل خزاعی در روز عاشورا خدمت على‌ بن موسی‌الرضا(ع) رسید و دید که ایشان اندوهگین و ماتم‌زده نشسته‌ و اصحاب پیرامونش هستند. چون وی را دید که می‌آید، فرمود: آفرین بر تو اى دعبل! مرحبا به یاور ما با دست و زبانش... .» 

امام جمعه کاشان با بیان اینکه کبرای فرازهای نامه ۵۳ نهج‌البلاغه، دستوری است که امیرالمؤمنین(ع) به مالک اشتر در زمان عهده‌دار شدن فرمانروایی مصر داد، گفت: صغرای این فرمان به وجود دعبل خزاعی اشاره می‌کند؛ چراکه امام‌رضا(ع) خطاب به وی فرمود: «تو دعبل، کسی هستی که با دل، دست و زبان ما را یاری دادی.»

در ادامه حجت‌الاسلام مهدی فوقی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان با بیان روایتی از امام رضا(ع) که می‌فرماید: «... فَإِنَّ النّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحاسِنَ کَلامِنا لاَتَّبَعُونا؛ ... که اگر مردم زیبایی‌های گفتار ما را می‌دانستند، از ما پیروی می‌کردند» اظهار کرد: شهدا انسان‌های بسیار برجسته و بزرگی بودند و دست مبارک امام راحل بر سر شهدا و جوانان بود که تحولی عمیق در آنان ایجاد کرد.

وی ادامه داد: بنیاد دعبل خزاعی یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی است که ذیل سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت می‌کند و نگاه رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام محمد قمی به این بنیاد، بسیار ویژه است. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان توجه به پابرهنگان، مظلومان و بیچارگان و دستگیری از محرومان را سیره اهل بیت(ع) دانست و افزود: از سیره امامین انقلاب نیز این موضوع برمی‌آید که تا می‌توانیم به‌خصوص از پیرغلامان و پیشکسوتانی که در سرودن اشعار آیینی زحمت می‌کشند، دستگیری کنیم. 

وی با اشاره به ظرفیت ویژه ذاکرین و مادحین اهل بیت(ع) در شهرستان کاشان تصریح کرد: بنیاد دعبل خزاعی در این شهرستان به صورت مستقل راه‌اندازی می‌شود و محمود شریفی، شخص مناسب برای مدیریت این بنیاد است.

سپس حمیدرضا محمدی فشارکی، فرماندار کاشان گفت: دستگیری از مظلومان، توفیق الهی است که باید در دوران مسئولیت‌های خود به آن بپردازیم. درواقع چنین کارهایی است که در حین انجام مسئولیت برای ما باقیات‌الصالحات می‌شود. 

وی ضمن تبریک به محمود شریفی برای انتصاب در جایگاه مدیریت بنیاد دعبل خزاعی ادامه داد: منطقه کاشان ظرفیت‌هایی دارد که جای خالی این بنیاد در آن همواره احساس می‌شد و اکنون راه‌اندازی آن می‌تواند حال مردم، مادحین و ذاکرین را خوب کند.

یادآور می‌شود، بنیاد دعبل خزاعی، نهادی فرهنگی حمایتی است که جامعه مخاطب آن، پیرغلامان و ستایشگران اهل بیت(ع)، هیئت‌ها، مؤثران و فعالان فرهنگی، تشکل‌های دینی، شاعران آیینی، مبلغین و کانون‌های فرهنگی تبلیغی هستند. توجه ویژه به پیرغلامان حسینی و پاسداشت مقام و منزلت آنان و ترویج فرهنگ تکریم و تجلیل از این افراد، از رسالت‌های اصلی بنیاد دعبل خزاعی به حساب می‌آید.

زهراسادات محمدی

انتهای پیام
captcha