کد خبر: 4218790
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۹
در گفت‌وگو با ایکنا مطرح شد

شهید جمهور پرورش‌یافته مکتب قرآن بود

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: شهید جمهور عمیقاً به قرآن و معارف و پیام‌های قرآنی اعتقاد داشت؛ چون خود پرورش‌یافته مکتب قرآن بود.

شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسیحجت‌الاسلام علیرضا امینی، عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان با تسلیت شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و هیئت همراه اظهار کرد: آنچه اکنون در میان مجموعه‌های قرآنی مشهود است و همه به آن اذعان دارند، این است که ما رئیس‌جمهوری قرآنی داشتیم. ایشان مشوق فعالیت‌های قرآنی بود و زندگی فردی و اجتماعی خود را براساس آموزه‌های قرآن بنا کرده بود.

وی ادامه داد: شهید آیت‌الله‌ رئیسی علاوه بر خادم ملت، خادم قرآن و اهل‌ بیت(ع) نیز بود و به ترویج فرهنگ قرآن اهتمام داشت. دفاع تاریخی و تمام‌قد ایشان در سازمان ملل، آن‌گاه که قرآن را بالا گرفت و از جایگاه و حقانیت آن دفاع کرد، بی‌سابقه بود؛ آن هم در حالی که همه شاهد بودیم به قرآن توهین می‌شد و آن را می‌سوزاندند؛ اما ایشان فرمود: «قرآن هرگز نمی‌سوزد.» در همه عمر خود در خدمت آرمان‌های قرآنی بود و چه در دوران تولیت آستان قدس رضوی، چه در قوه قضائیه و چه در دوران ریاست‌جمهوری، «حملة‌القرآن» شناخته می‌شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه شهید جمهور به ویژگی‌های مدیر قرآنی عینیت بخشید، بیان کرد: در قرآن تعبیری راجع به حضرت ابراهیم(ع) آمده است. همان‌طور که می‌دانید، اسم‌ها در شخصیت انسان‌ها تأثیر دارد و اگر در قرآن صفاتی برای شخصیتی مطرح شده، آن صفات فقط منحصر به آن شخصیت نیست. برای مثال در آیه ۱۲٠ سوره نحل می‌خوانیم: «إِنَّ إِبْرَاهِيمَ كَانَ أُمَّةً...؛ قطعاً ابراهیم یک امت بود.»

وی اضافه کرد: اشخاصی هستند که تراز، جریان‌ساز و گفتمان‌ساز می‌شوند و می‌توانند رهبری کنند. حضرت ابراهیم(ع) جریان توحید را در مقابل شرک ایجاد کرد. شخصیت جریان‌ساز شهید آیت‌الله رئیسی نیز بسیار مهم بود. برداشت ما از سیاست، حیله‌گری است؛ ولی ابراهیم رئیسی جریان سیاست پاک را که با معنویت و اخلاق همراه باشد، ایجاد کرد؛ همان تعبیری که برای ائمه(ع) به کار برده می‌شود: «ساسَة العباد.»

امینی با بیان این مطلب که شهید جمهور جریان خدمت را ایجاد کرد، گفت: ایشان روزی تا ۱۵ ساعت مشغول خدمت بود و می‌گفت: «شخصی که مسئول می‌شود، باید با خواب خداحافظی کند.» قرآن می‌فرماید: «... مَا يَنْفَعُ النَّاسَ فَيَمْكُثُ فِي الْأَرْضِ...؛ ولى آنچه به مردم سود مى‌رساند، در زمين باقى مى‏‌ماند... .» شهید آیت‌الله رئیسی به شدت در پی ترویج قرآن و ارزش‌های آن بود، در نشست‌های سالیانه قرآن شرکت می‌کرد و آخرین باری که از خادمان قرآن تقدیر کرد، ۱۱ فروردین‌ماه بود. 

وی دیگر ویژگی قرآنی ایشان را «أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ» دانست و افزود: شهید آیت‌الله رئیسی به شدت نسبت به تنبیه دشمنان اسلام تأکید و عنایت داشت. همه در عملیات وعده صادق شاهد این موضوع بودیم و از سویی، «رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ» بود. سفرهای مکرر ایشان به دورترین نقاط کشور نیز جلوه‌ای از شخصیت دلسوز و مردمی شهید آیت‌الله رئیسی را نشان می‌داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان تصریح کرد: شهید جمهور عمیقاً به قرآن و معارف و پیام‌های قرآنی اعتقاد داشت؛ چون خود پرورش‌یافته مکتب قرآن بود. امیدواریم همان‌طور که ایشان همه عمر خود را صرف خدمت کرد، ما نیز قدردان باشیم و ایشان را در تلاوت قرآنی و کارهای خیر خود شریک قرار دهیم.

زهراسادات محمدی

انتهای پیام
captcha