کد خبر: 3878663
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
یک جامعه‌شناس فرهنگی گفت: برخی ارزش‌های انسانی جهانی شده‌اند و باید به آن‌ها نگاهی باز داشته باشیم و نباید تصور کنیم چون فرهنگی از غرب وارد شده است، پس مطلقاً درست نیست. 

غرب را نباید یک‌سره بد بدانیم / نوجوانان و جوانان‌ را از خودمان جدا نکنیم

محمد حیدرپور، جامعه‌شناس فرهنگی در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان، اظهار کرد: امروزه ما در عصر جهانی شدن زندگی می‌کنیم، به همین سبب برخی ارزش‌های انسانی نیز جهانی شده‌اند و باید به آن‌ها نگاهی باز داشته باشیم و نباید تصور کنیم چون فرهنگی از غرب وارد شده است، پس مطلقاً درست نیست. 

وی افزود: ما نیز باید ارزش‌های فرهنگی خودمان را در معرض دید جهانیان قرار دهیم. بسیاری از مردم جهان نیز مسائلی مانند نماز یا فرهنگ عید نوروز را می‌پسندند. 

این جامعه‌شناس فرهنگی افزود: برخی آموزه‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی می‌تواند به انسجام جامعه و نزدیکی انسان‌ها کمک کند؛ بنابراین چنین ظرفیت‌هایی قابل پذیرش هستند.  

حیدرپور بیان کرد: اسلام و ارزش‌های اسلامی ـ ایرانی، علاوه بر توصیه به عبادت و انجام اعمال عبادی، به دوست داشتن و محبت بی‌دریغ انسان‌ها نسبت به یکدیگر و حفظ کرامت انسانی و انسجام مردم تأکید کرده است. 

وی با اشاره به فرهنگ ابتذالی هالیوود در غرب، گفت: بنده با چنین فرهنگی کاملاً مخالف هستم. اما نباید چنین چیزی باعث شود که کلاً به همه ابعاد جوامع غربی دید بسیار منفی پیدا کنیم، زیرا بسیاری از اختراعات و ابداعات بشری که امروز از آن‌ها استفاده می‌کنیم، از غرب آمده است. 

وی گفت: در غرب قشر اندکی مخاطب محصولات هالیوود هستند و بسیاری از مردم آن جوامع زمان خود را در کتابخانه‌ها و در راه تحقیق و پژوهش صرف می‌کنند. پس ما باید عقلانیت و بازاندیشی داشته باشیم. غربی‌ها نیز در دوره رنسانس و عصر انقلاب علمی از اندیشمندان ما مانند ابن سینا و ابوریحان بیرونی تأثیر پذیرفتند و نگفتند اینها شرقی هستند و به درد نمی‌خورند.

این جامعه‌شناس فرهنگی تأکید کرد: اکنون باید شرایط زمانه را بشناسیم، زیرا شرایط متحول شده و نباید از جوانان انتظار داشته باشیم که تنها به شیوه‌های سنتی پایبند باشند و نسبت به شیوه‌های جدید زندگی بی‌تفاوت شوند. امام علی(ع) می‌فرمایند: فرزند زمان خود باشید. در واقع باید یادمان باشد که اگر بی‌دلیل و به هر بهانه‌ای با نوجوانان و جوانان‌مان مخالفت کنیم، آن‌ها را از خودمان جدا خواهیم کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: