کد خبر: 3994989
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
سردبیر فصلنامه علمی ترویجی اخلاق وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: شماره 62 پیاپی این فصلنامه با رویکرد اخلاق دانش و حرفه‌های جدید منتشر و در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار گرفته است.

انتشار شماره جدید فصلنامه اخلاق با رویکرد اخلاق دانش و حرفه‌های جدید

حجت‌الاسلام والمسلمین اصغر هادی، سردبیر فصلنامه علمی ترویجی اخلاق وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان، از انتشار شماره 62 پیاپی این فصلنامه خبر داد و اظهار کرد: گستردگی دانش بشر، پیچیدگی هرچه بیشتر تمدن‌ها و رشد روزافزون دانش‌های جدید بر هیچ آگاه صاحب‌خردی پوشیده نیست؛ به‌گونه‌ای که امروزه کسی نمی‌تواند ادعا کند در همه علوم و فنون روز تخصص دارد.

وی با بیان اینکه از آغاز زندگی بشر و شکل‌گیری تمدن‌ها و دانش‌های گوناگون، هیچ دانشی از اصول اخلاق بی‌نیاز نبوده است، افزود: اخلاق، هر دانشی را در مسیر درست دستیابی به اهداف جامعه، موجودات دیگر و طبیعت قرار داده و غایت خلقت انسان و قرب الهی را در فراروی آن مسیر ترسیم می‌کند و بدیهی است که دانش‌های جدید با این گوناگونی و ژرفا، مانند دانش‌های پیشین به دانش اخلاق نیازمندند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده الهیات و خانواده دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تصریح کرد: تعامل دانش اخلاق با دیگر علوم و فنون در گذشته و محدود بودن این علوم، موجب می‌شد عالم اخلاقی بتواند همه این علوم را با نگاه اخلاقی بنگرد و متخصصان علوم دیگر را در مسیر اخلاقی تخصص خود قرار دهد.

حجت‌الاسلام هادی ادامه داد: امروزه به‌دلیل گستردگی دانش‌ها، دانشمند اخلاقی قادر نیست با نگاه اخلاقی خود به همه دانش‌های امروزی بپردازد، بلکه دانش اخلاق نیز باید در مواجهه با دیگر علوم، تخصصی شود و هر دانشمند اخلاقی فقط به بخشی از علوم هم‌جوار بپردازد؛ برای مثال، متخصص اخلاق پزشکی نمی‌تواند یا برایش بسیار دشوار است که در علوم دیگری مانند اخلاق مدیریت، اخلاق سیاست‌مداران، اخلاق کسب‌وکار، اخلاق خانواده و ... نیز تخصص داشته باشد.

وی بیان کرد: در شماره 62 فصلنامه علمی ترویجی اخلاق، مقالاتی را مطالعه می‌کنید که شماری از آنها به اخلاق دانش و حرفه‌های جدید اشاره دارند؛ مانند مقاله‌های «فرآیند شکل‌گیری رفتار غیراخلاقی در کسب‌وکار؛ مطالعه موردی بر مبنای نظریه داده‌بنیاد در بازار اصفهان»، «درآمدی بر مبانی رابطه حقوق و اخلاق در سنجه منطق فازی؛ تعامل یا تعارض»، «مؤلفه‌های اخلاق حرفه‌ای در معماری سنتی از منظر استادکار بهرام الیکی» و «راهکارهای ایجاد استحکام در خانواده از چشم‌انداز آموزه‌های اخلاقی ـ اسلامی و روان‌شناسی».

وی اظهار کرد: در هر یک از این مقاله‌ها، نویسندگان کوشیده‌اند نمایی تخصصی از اخلاق را فراروی فرهیختگان و مخاطبان فصلنامه اخلاق قرار دهند.

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان برای تهیه و مطالعه نسخه الکترونیک این شماره از فصلنامه می‌توانند به پایگاه اینترنتی www.Aakhlagh.Morsalat.ir و پایگاه اینترنتی مرسلات به نشانی www.Morsalat.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: