کد خبر: 4077095
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۶

کلاس‌های مؤسسه مهد قرآن اصفهان به نام شهدای دفاع مقدس مزین می‌شود

مدیر مراکز قرآن و عترت مؤسسه مهد قرآن کریم و ولایت استان اصفهان گفت: با همکاری بنیاد شهید، کلاس‌های مؤسسه به نام شهدای دفاع مقدس مزین و هدیه معنوی این فعالیت‌های قرآنی به روح این شهدا تقدیم می‌شود.

مؤسسه مهد قرآن کریم و ولایت

محمدمهدی متقی، مدیر مراکز قرآن و عترت مؤسسه مهد قرآن کریم و ولایت استان اصفهان در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان اظهار کرد: از ابتدای تابستان، طرحی با همکاری بنیاد شهید در مؤسسه در حال برگزاری است که براساس آن، هر کلاس آموزشی با نام یکی از شهدای دفاع مقدس آغاز می‌شود، خانواده آن شهید در جریان کار قرار می‌گیرند و حمایت‌های معنوی و مادی از آن کلاس انجام می‌دهند. هدیه معنوی این فعالیت قرآنی به روح شهیدی تقدیم می‌شود که کلاس به نام او مزین شده است و قرآن‌آموزان با زندگی‌نامه آن شهید نیز آشنا می‌شوند. اجرای این طرح تا پایان سال ادامه پیدا می‌کند و اختتامیه آن نیز با حضور خانواده این شهدا برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون دوره آزمایشی مدرسه حفظ مؤسسه با شرکت 100 دانش‌آموز پسر در حال برگزاری است، گفت: موضوعی که طی چند سال اخیر در فعالیت‌های مدرسه حفظ مغفول مانده بود و مراکز مشابه در شهر نیز کمتر به آن توجه می‌کنند، مباحث تربیتی است. مدرسه حفظ یک روال ثابت آموزشی دارد و فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی به‌دلیل کمبود وقت دانش‌آموزان در آن کمرنگ‌تر بوده است. بنابراین، امسال دو رویکرد جدید را مدنظر قرار داده‌ایم؛ اول اینکه قرآن‌آموزان شرکت‌کننده در دوره آزمایشی گزینش می‌شوند و همه آنها پذیرفته نخواهند شد. بعد از این گزینش و غربالگری نیز یک‌سری برنامه‌های ویژه تربیتی و معرفتی در کنار فعالیت اصلی قرآن‌آموزان تا پایان سال تحصیلی اجرا خواهد شد.

مدیر مراکز قرآن و عترت مؤسسه مهد قرآن کریم و ولایت استان اصفهان تعداد قرآن‌آموزان مؤسسه در شعب واقع در شهر اصفهان را 800 نفر اعلام کرد و گفت: شیوع کرونا، صدمه زیادی به مجموعه‌های فرهنگی و قرآنی وارد کرد، ولی از ابتدای امسال که شیوع کرونا کمرنگ‌تر شده، وضعیت ثبت‌نام‌ و شرکت قرآن‌آموزان در کلاس‌های حضوری بهبود پیدا کرده است. البته هر بار، شروع موج‌های جدید بیماری تأثیر خودش را بر فرایند آموزشی مؤسسه اعمال می‌کند، ولی نگرانی خانواده‌ها و افراد نسبت به کلاس‌های حضوری کمتر شده است.

وی با بیان اینکه شعب و مراکز مؤسسه به دو دسته کودک و نوجوان و بزرگسال تقسیم شده است، ادامه داد: در مراکز کودک و نوجوان، همه آموزش‌های قرآنی مربوط به رده سنی زیر 18 سال انجام می‌شود، این آموزش‌ها اعم از حفظ، قرائت، دوره‌های تخصصی تفسیر و آموزش‌های ویژه خردسالان است. دوره ویژه‌ای با عنوان «هوش، استعداد و خلاقیت» نیز در این مراکز برگزار می‌شود که هم جنبه تحصیلی و هم جنبه قرآنی دارد.

متقی اضافه کرد: در میان مراکز قرآن و عترت بزرگسال، دو مرکز به بانوان قرآن‌آموز اختصاص دارد که یکی از آنها به‌صورت تخصصی در زمینه حفظ فعالیت می‌کند و در خیابان ابن سینا واقع شده است. مرکز دیگر به‌صورت تخصصی در زمینه قرائت مشغول فعالیت است که در خیابان صغیر واقع شده و تنها مرکز تخصصی قرائت ویژه بانوان در شهر اصفهان محسوب می‌شود. قرآن‌آموزان این مرکز تاکنون رتبه‌های بسیاری در مسابقات مختلف استانی و کشوری کسب کرده‌اند.

وی به تأسیس مرکز جدید مؤسسه مهد قرآن کریم و ولایت در سپاهان‌شهر اشاره کرد و گفت: مراکز قرآنی اصفهان بیشتر در مرکز شهر متمرکز شده‌اند و بسیاری از علما و مسئولان به ما اظهار می‌کردند که در مناطقی فعالیت کنیم که فعالیت‌های قرآنی کمرنگ‌تر است. چند سالی می‌شد که ساختمانی در سپاهان‌شهر در حال احداث بود و اکنون فعالیت خود را در زمینه مدرسه قرآنی مهاد که هم یک مدرسه غیرانتفاعی بوده و هم فعالیت‌های فوق‌برنامه قرآنی دارد، آغاز کرده است. از سال آینده نیز یک مرکز قرآنی در این ساختمان شروع به فعالیت می‌کند. با توجه به اینکه مؤسسه مهد قرآن کریم و ولایت یک مرکز علمی کاربردی نیز در اختیار دارد و این مرکز در مقاطع کاردانی و کارشناسی و در رشته‌های فرهنگی و قرآنی، دانشجو می‌پذیرد، مکان آن به همین ساختمان واقع در سپاهان‌شهر منتقل شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha