«لسان صدق»؛ نخستین ترجمه تصویری قرآن کریم
کد خبر: 4215878
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۱

«لسان صدق»؛ نخستین ترجمه تصویری قرآن کریم

کتاب «لسان صدق» یا نخستین ترجمه تصویری قرآن کریم، کاری از مجموعه تَکتَم قرآنی است که آیات قرآن را با زبان تصویر برای نوجوانان تبیین می‌کند.

کتاب «لسان صدق»«لسان صدق» عنوان نخستین ترجمه تصویری قرآن کریم است که به همت مجموعه تَکتَم قرآنی، از گروه‌های وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تألیف شده است. خبرنگار ایکنا از اصفهان به‌منظور معرفی این اثر، گفت‌وگویی با فرشته فلاحی، مدیر این مجموعه انجام داده که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

ایکنا ـ درباره مجموعه تکتم قرآنی و تألیف کتاب «لسان صدق» که کاری از این مجموعه است، توضیح دهید.

دو سال پیش، این ایده‌ به ذهنمان رسید که آیات قرآن را به تصویر بکشیم. افراد خبره برای این کار را پیدا و دور هم جمع کردیم و مجموعه‌ای به نام ««تکتم قرآنی» راه‌ انداختیم. تکتم، اسمی خاص و به معنای تبیین آیات قرآن با کمیک، تصویرسازی و موشن است؛ درواقع قصد داشتیم آیات قرآن را با زبان تصویر، کمیک و موشن برای نوجوانان تبیین کنیم.

درباره کتاب «لسان صدق» باید بگویم که جلد اول آن هم‌اکنون در دست چاپ قرار دارد. این اثر، ترجمه تصویری ۱۶ سوره از جزء سی‌ام قرآن است که آیات را تک به تک به تصویر می‌کشد. دوستان در گروه محتوای قرآنی، جمع تفاسیر آیات این سوره‌ها را در نظر گرفته، چکیده آن را استخراج و سپس از آن چکیده، سناریویی هنری تهیه کردند که آیات بر اساس آن سناریو به تصویر کشیده شد.

در مرحله دوم، گروه ناظر به بررسی تطابق سناریو با آیات و اتودهای طراحی‌شده پرداخت. بعد از آن نیز رنگ‌آمیزی تصاویر و نورپردازی انجام شد و کتاب به مرحله چاپ و انتشار رسید که اکنون در هزار نسخه در حال چاپ است. مؤسسات قرآنی برای تهیه این کتاب می‌توانند از طریق کانال‌های مجموعه تکتم قرآنی در شبکه‌های اجتماعی با شناسه taktamqurani به ثبت سفارش بپردازند.

ایکنا ـ این کتاب چگونه به فرآیند حفظ و یادگیری قرآن کریم کمک می‌کند؟

جدا از این کتاب، مجموعه ما طرحی برای حفظ قرآن به نام «حفظ چهار بعدی قرآن کریم» نیز دارد؛ یعنی ما طبق چهار سبک یادگیری رایج که عبارتند از دیداری، شنیداری، حرکتی، گفتاری و نوشتاری، آموزش حفظ قرآن را انجام می‌دهیم. به عبارتی، برای هر فرد در جامعه، یکی از سبک‌های یادگیری‌ فعال‌تر است. اصل آموزش در مدارس نیز بر همین امر استوار است.

اگر هر چهار سبک در آموزش با هم به کار گرفته شوند، یادگیری برای هر فردی محقق خواهد شد؛ اما متأسفانه در زمینه آموزش قرآن، هیچ کس این کار را انجام نداده است. ما براساس همین نظریه، پژوهش و تحقیقات زیادی انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که از این شیوه برای حفظ قرآن استفاده کنیم. حفظ قرآن واقعی با یاد گرفتن واقعی حاصل می‌شود و نه صرفاً با از بر کردن الفاظ. قدم اول در یادگیری نیز شامل یادگیری تصویری است. آماری که وجود دارد، نشان می‌دهد ۶۵ درصد افراد یادگیری تصویری دارند. بر همین اساس نیز آموزش قرآن را آغاز کردیم.

مثال می‌زنم. آیه دوم سوره کوثر می‌فرماید: «فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ»، خداوند به دلیل اعطای وجود مبارک حضرت زهرا(س) به پیغمبر(ص) می‌فرماید: «فَصَلِّ»، یعنی نماز به جا آور و سپس در ادامه می‌فرماید: «وَانْحَرْ»، یعنی علاوه بر نماز، قربانی هم بکن و منظور از این قربانی، نحر شتر است. دو تصویر برای این آیه در کتاب وجود دارد که یکی درباره حضرت رسول(ص) در حال اقامه نماز و دیگری در حال آماده شدن برای قربانی کردن شتر است. به صورت کلی، یک آیه گاهی ممکن است با یک پلان و گاهی با چند پلان مربوط، به تصویر کشیده شود. این تصویرسازی‌ها به فرایند یادگیری، حفظ و رمزگردانی آیات در مغز کمک شایانی خواهد کرد.

ایکنا ـ این کتاب مخصوص کدام رده سنی است و چه چیزی سبب تألیف آن شد؟

ابتدا می‌خواستیم این کتاب، مخصوص رده سنی کودک و نوجوان باشد؛ اما چون تصویرسازی‌ها به لحاظ روانشناختی و حال و هوایی که برای مخاطب دارد، به‌گونه‌ای چیده شده که به سن مخاطبان نوجوان نزدیک‌تر است، نوجوان‌های متوسطه اول را مخاطب این کتاب قرار دادیم. گروه محتوای قرآنی ما را نیز افرادی زبده و متخصص به نام‌های اباذر کافی موسوی، اشرف رضایی و آمنه خلیلی تشکیل می‌دهند. همچنین تصویرگری این کتاب را خانم ابراهیم‌زاده و آقای میرسجادی انجام داده‌اند.

ایکنا ـ و سخن پایانی.

سپاس و ستایش خدای تعالی را که توفیق خادمی قرآن را نصیب‌مان کرد.

یادآور می‌شود، کتاب «لسان صدق» در ۴٠ صفحه، سایز رقعی با کاغذ گلاسه تمام رنگی، جلد نرم و صحافی با منگنه برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال تألیف شده است.

زهراسادات محمدی

انتهای پیام
captcha