کد خبر: 3968881
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱
امام‌جمعه داران:
امام‌جمعه داران گفت: اگر مردم باور کردند امام‌جمعه یا روحانی، این منصب را برای رضای خدا انتخاب کرده است و برای خدا حرف می‌زند و قدم برمی‌دارد، نه برای ریاست و قدرت‌نمایی خود، آن وقت به او اعتماد می‌کنند.

روحانیت دلسوز مردم باشد

حجت‌الاسلام اسماعیل سیاوشی، امام‌جمعه داران در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان، با بیان اینکه وظیفه هر امام‌جمعه یا هر روحانی و مبلغ، به‌کارگیری مدیریت معنوی در جامعه است، اظهار کرد: اگر مردم در رفتار امام‌جمعه و روحانی تواضع و فروتنی دیدند و شاهد بودند که او خودش به سراغ مردم می‌رود، به‌ یقین مردم نیز به او احترام می‌گذارند و به سراغش می‌روند، ضمن اینکه اگر روحانی دلسوزانه به سراغ مردم برود، مردم نیز به او اعتماد می‌کنند.

وی افزود: اقشار مختلف مردم اگر روحانی و امام‌جمعه دلسوز و بامحبت را از نزدیک مشاهده کنند، همگی او را می‌پذیرند، بنابراین روحانی باید در مراسم‌ مردمی شرکت کند و در شادی و گرفتاری و سختی آن‌ها در کنارشان باشد، لذا اگر روحانی چنین رفتاری از خود نشان دهد، مردم نیز به او اعتماد خواهند کرد.

امام‌جمعه داران، خلوص، تواضع، محبت و دلسوزی برای مردم را برای هر امام‌جمعه‌ای مهم برشمرد و آن را سبب اعتماد مردم و برقراری ارتباط با این امام‌جمعه ارزیابی و اظهار کرد: اگر چنین شود، مردم نیز نسبت به او توجه پیدا می‌کنند، چون به او اعتماد دارند و می‌دانند که برای خدا حرکت می‌کند و این سرمایه‌ای معنوی برای مدیریت در جامعه خواهد بود.

وی، امام خمینی(ره) را نمونه‌ای برجسته از فعالیت تبلیغ دینی برای ائمه جمعه ارزیابی کرد و افزود: جوانان ما به‌دلیل اعتمادی که به امام(ره) داشتند، به جبهه‌های جنگ رفتند و شهید شدند و خانواده‌های آن‌ها افتخار می‌کنند که فرزندشان را در راه دین هدیه کردند، امروز نیز مردم هر امام‌جمعه‌ای را با تفکر و روحیه امام راحل مشاهده کنند، همین‌گونه به وی اعتماد خواهند کرد.

امام‌جمعه داران اضافه کرد: اکنون نیز خانواده‌های مدافعان حرم افتخار می‌کنند که با اشاره مقام معظم رهبری در سوریه حضور می‌یابند و جان بهترین عزیزان‌شان را در اختیار دین قرار می‌دهند؛ به این شیوه مدیریت، مدیریت معنوی می‌گویند که امروز از سوی رهبر معظم انقلاب شاهد این نوع رویکرد هستیم.

وی به شرایط شهرستان داران اشاره کرد و گفت: مردم این شهرستان تاکنون حدود 17 زمین و منزل و باغ را به‌نام امام زمان(عج) در اختیار ما قرار داده‌اند تا در آن‌ها کار فرهنگی انجام شود. هزینه تمام مراسم مذهبی، انقلابی و حتی آموزش‌های قرآن و معارف را مردم تأمین می‌کنند، چون می‌بینند که اگر در راه دین کمک کردند، در راه خدا مصرف می‌شود. در شهرستان فریدن شاهد چنین رفتاری هستیم.

حجت‌الاسلام سیاوشی گفت: بنده به‌عنوان امام‌جمعه با همه اقشار، جناح‌ها، گروه‌ها و تمام مردم ارتباط دارم و اکنون بین مردم، روحانیان و حتی مسئولان شهرستان ارتباط و صمیمیت خاصی برقرار است که به بستری برای کار فرهنگی تبدیل و باعث شده ما هیچ کجا با مشکلی مواجه نباشیم.

وی با اشاره به آیه «وَلِلَّهِ جُنودُ السَّماواتِ وَالأَرضِ» اظهار کرد: کسی که برای خدا کار کند خداوند به او کمک خواهد کرد و این یک کار تربیتی و دینی می‌شود؛ مردم با ما مشکلی ندارند؛ اگر ما با مردم درست حرکت کردیم و همان‌طور که امام رضا(ع) می‌فرماید: «لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ كَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا» اگر ما زیبایی‌های دین را به درستی در اختیار مردم قرار دادیم، مردم مال و جان خود را در اختیار ما قرار می‌دهند. 

امام‌جمعه داران تصریح کرد: اگر ائمه جمعه مدیریت معنوی داشته باشند و با مردم ارتباط خوبی بگیرند و خالصانه وارد عمل شوند، اعتمادسازی شکل بگیرد، مردم هم به ائمه جمعه اعتماد و ارتباط برقرار خواهند کرد. امام‌جمعه باید در میان مردم باشد و با احترام و محبت با آن‌ها برخورد کند. 

وی با اشاره به امکاناتی که مردم برای کارهای فرهنگی، آموزشی و دینی تأمین می‌کنند، گفت: وقتی مردم مشارکت کنند، هیچ مشکلی نخواهیم داشت. در این شرایط وحدت، عزت اسلامی، تربیت جامع، سبک زندگی اسلامی به‌وجود می‌آید و این زمانی حاصل می‌شود که مردم احساس کنند امام جمعه خالصانه، متواضعانه، به آن‌ها محبت دارد؛ اگر این موضوع تحقق پیدا کند آن وقت، امام جمعه نیز موفق می‌شود.

امام‌جمعه داران، بخشنامه، پول و دستورات دولتی را بسیار کم تأثیرتر از مشارکت مردم ارزیابی کرد و ادامه داد: این رفتار را در اربعین، تاسوعا و عاشورا شاهد هستیم، زیرا مردم این مناسبت‌ها را اداره می‌کنند و روحانیت فقط نقش مدیریت آن را بر عهده دارد، بنابراین در برنامه‌های فرهنگی می‌توانیم مانند محرم و اربعین از کمک مردم استفاده کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: