کد خبر: 3969810
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۲
یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: امام راحل با هوشیاری نسبت به نقشه استعمارگران در تشکیل دولتی به‌ نام اسرائیل، روز قدس را روز اسلام نامید تا نشان دهد که مسئله فلسطین فقط بحث یک سرزمین و قوم خاص نیست، بلکه در سطحی کلان‌تر، تقابل میان اسلام و کفر در جریان است.

روز قدس تقابل میان اسلام و کفر است

حجت‌الاسلام مهدی اژه‌ای، استاد حوزه و دانشگاه در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان، با اشاره به روز جهانی قدس، اظهار کرد: نقشه استعمارگران همواره تجزیه و متلاشی ساختن کشورهای اسلامی بوده است، چنانکه امپراتوری عثمانی را تجزیه و به چند کشور تقسیم کردند. تغییر دین و نابودی اسلام نیز بخشی از اهداف این تجزیه‌ها بود، مثلاً نام حبشه را به اتیوپی تغییر دادند و بعد از جنگ جهانی دوم، هایله سلاسی، امپراتور حبشه رسماً اعلام کرد که به مسیحیت گرویده است و شروع به تبلیغ مسیحیت در این کشور کرد. اریتره را نیز از اتیوپی جدا کردند و این کشور در اختیار کمونیست‌ها و افکار ضداسلامی قرار گرفت. در هر صورت یک‌سری حکومت‌های به‌ظاهر سوسیالیستی، ولی رسماً ضداسلام مثل حکومت بعث عراق و شعارهایی مثل پان ایرانیسم، پان ترکیسم و پان عربیسم و فرقه‌هایی مثل وهابیت و بهائیت را ایجاد کردند که هدف از همه این‌ها، نابودی اسلام با سرمایه ملت‌های مسلمان بود.


بیشتر بخوانید:


وی افزود: محور کار استعمارگران، تشکیل دولتی به‌ظاهر یهودی به‌نام اسرائیل ولی در واقع ضد ادیان ابراهیمی به نیابت از خودشان در خاورمیانه بود، لذا امام(ره) با بیداری و هوشیاری فرمود: «روز قدس روز اسلام است»، یعنی فقط بحث یک سرزمین و منطقه و قوم خاص مطرح نیست، بلکه تقابل میان اسلام و کفر در سطح بین‌المللی در جریان است. گروه‌های چریکی مثل فتح برای مبارزه با اسرائیل شکل گرفتند که شعارهای تند و تیزی هم سر می‌دادند، ولی در نهایت اعلام می‌کردند که نمی‌توان اسرائیل را نابود کرد و باید با آن کنار آمد که محصول این تفکر، شکل‌گیری پیمان کمپ دیوید بود.

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: امام(ره) از ماهیت این تلاش‌ها و حرکات آگاه بود، بنابراین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس و روز اسلام نامید. از طرف دیگر، هر چه زمان می‌گذرد، نقشه‌های دشمنان علنی‌تر می‌شود، چنانکه علناً شاهد به رسمیت شناخته شدن اسرائیل و برقراری ارتباط با آن از سوی برخی کشورهای عربی و اسلامی هستیم و هدف نیز این است که نقشه‌های شوم دشمنان از طریق دولت‌های حاکم بر کشورهای اسلامی اجرا شود و جنبش‌های فلسطینی نیز به سازش با اسرائیل سوق داده شوند، بنابراین امسال اهمیت روز قدس بیشتر از سال‌های گذشته است و آنچه باعث خنثی شدن این نقشه‌ها می‌شود، تلاش همه‌جانبه مسلمانان در تمام کشورهای اسلامی برای گرامیداشت روز قدس است که نشان می‌دهد هر قدر هم دشمنان به‌لحاظ سیاسی موفق شوند نوکران خود را بر گرده مسلمانان سوار کنند، در عمل فلسطین در افکار و قلوب آنها زنده است و این مقاومت قطعاً روزی به نتیجه خواهد رسید و فلسطین که برای نابودی اسلام اشغال شد، با نابودی قدرت‌های استکباری، به دامن اسلام برمی‌گردد.

حجت‌الاسلام اژه‌ای بیان کرد: ملتی که 70 سال است مبارزه می‌کند و هزاران شهید و اسیر داده، مسلماً از مبارزه خود دست نخواهد کشید و پشتیبانی افکار عمومی منطقه را نیز به همراه دارد و اگر قدرت‌های بزرگی که در منطقه حضور دارند، در اجرای نقشه‌های خود شکست بخورند، مسلماً ناگزیر می‌شوند که این نقشه‌ها را به تعویق بیندازند، چنانکه طرح خاورمیانه بزرگ با شکست مواجه شد. ابتکار رهبر معظم انقلاب برای حل مسئله فلسطین، برگزاری رفراندوم بود تا دولتی براساس رأی اکثریت و حفظ حقوق جمعیت ساکن در این سرزمین‌ها و آوارگان فلسطینی تشکیل شود. این یک راه‌حل انسانی و منطقی است که می‌تواند در افکار عمومی بین‌المللی نیز طرفدار پیدا کند، لذا مقاومت نتیجه خواهد داد و فکری زنده محسوب می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: