کد خبر: 3983668
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۳

بحران خانواده‌های ایرانی / انتخاب آگاهانه، مهم‌ترین مسئله در تشکیل خانواده است

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گفت: خانواده‌ها در ایران به‌ویژه در شهرهای بزرگ با سه بحران تشکیل خانواده، تحکیم خانواده و فرزندآوری مواجهند که باید برای رفع آنها برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت تعریف شود.

بحران خانواده‌های ایرانی / انتخاب آگاهانه، مهم‌ترین مسئله در تشکیل خانواده است

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، حجت‌الاسلام و المسلمین حامد اهتمام، معاون فرهنگی و تبلیغی این دفتر در گفت‌وگویی با تبریک سالروز پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) با بیان اینکه در دوران معاصر خانواده در ایران به‌ویژه در شهرهای بزرگ با سه بحران مواجه شده است، اظهار کرد: مسئولان باید برای رفع این آسیب‌ها و پیشگیری از پیامدهای ناشی از آن برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت تعریف کنند.

وی افزود: بحران اول، «تشکیل خانواده» است، به‌گونه‌ای که امروزه بر اساس آمار حدود ۱۱ میلیون دختر و پسر، مجرد و منتظر تشکیل خانواده هستند.

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان بحران دوم را مسئله «تحکیم خانواده» بیان کرد و گفت: در جامعه امروز خانواده‌هایی را مشاهده می‌کنیم که دچار بی‌مهری و کمبود محبت هستند و به تعبیری دچار طلاق عاطفی شده‌اند.

عملکرد نامناسب نهادهای مسئول در موضوع تحکیم خانواده

حجت‌الاسلام اهتمام با بیان اینکه مطابق داده‌های آماری شاهد افزایش آمار طلاق در کشور هستیم که این امر جدا از آمار طلاق عاطفی است که شاید در جایی نیز ثبت نشده باشد، گفت: متأسفانه در موضوع تحکیم خانواده عملکرد برخی از ارگان‌های مسئول در جهت عکس بوده و به همین دلیل، برخی بحران‌های یادشده شکل گرفته است.

وی «فرزندآوری» را سومین بحران خانواده‌ها ذکر کرد و گفت: در این زمینه نیز مطابق شاخص‌های آماری، جمعیت ایران در سال‌های نه چندان دور وضعیت بحرانی و نگران کننده‌ای به خود خواهد دید.

«انتخاب آگاهانه»؛ مهم‌ترین موضوع در زمان تشکیل خانواده

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با بیان راه‌هایی برای پیشگیری از این بحران، تصریح کرد: باید با الگو قرار دادن ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س)، به «انتخاب آگاهانه»، به‌عنوان مهم‌ترین مسئله تشکیل خانواده توجه داشت.

وی تأکید کرد: در واقع، در بسیاری از موارد طلاق‌هایی که در کشور ما اتفاق می‌افتد، به‌دلیل عدم آگاهی کافی و شناخت نادرست طرفین نسبت به یکدیگر و زندگی است.

مشاوره قبل از ازدواج؛ از کلیدی‌ترین راه‌های مقابله با آسیب‌ها

حجت‌الاسلام اهتمام ادامه داد: بر این اساس، یکی از کلیدی‌ترین راه‌های مقابله با مسائل مهم و آسیب‌های مربوط به مسائل خانواده، مشاوره قبل از ازدواج است که با این راه ساده می‌توان بسیاری از مشکلات آینده را شناسایی و از آنها پیشگیری کرد.

وی تصریح کرد: دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با تربیت مبلغان تخصصی خانواده و اعزام آنها به مراکز مورد نیاز و حتی مناطق کم برخوردار، سعی دارد به اندازه توان خود در این زمینه باری از روی دوش خانواده و جامعه بردارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha