کد خبر: 4088990
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۷

تأکید استاندار اصفهان بر ایجاد دبیرخانه دائمی مراسم قالی‌شویان مشهد اردهال

استاندار اصفهان ضمن حضور در مراسم قالی‌شویان مشهد اردهال، بر تصویب ایجاد دبیرخانه دائمی این مراسم در شورای فرهنگی شهرستان کاشان و همکاری در تکمیل و اجرای طرح جامع امامزاده علی بن محمد باقر(ع) تأکید کرد.

مراسم قالی‌شویان مشهد اردهال

به گزارش ایکنا، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، مراسم مذهبی و سنتی قالی‌شویان فین کاشان، روز گذشته، هشتم مهرماه با حضور سیدرضا مرتضوی، استاندار اصفهان، فرماندار ویژه شهرستان کاشان، نماینده ولی‌فقیه در منطقه و امام‌جمعه کاشان، نماینده ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی، جمعی دیگر از مسئولان استانی و شهرستانی کاشان و هزاران تن از شیفتگان خاندان عصمت و طهارت بر پایه سنت دیرینه برگزار شد.

استاندار اصفهان در جلسه با هیئت امنای آستان مقدس امامزاده سلطان علی بن محمد باقر(ع) در مشهد اردهال، بر تصویب ایجاد دبیرخانه دائمی مراسم قالی‌شویان در شورای فرهنگی شهرستان کاشان و همکاری در تکمیل و اجرای طرح جامع این امامزاده تأکید کرد.

یادآور می‌شود، در آیین سنتی و مذهبی قالی‌شویان، هزاران نفر از چوب به‌دستان فین کاشان، قالی مقدس را به‌عنوان نمادی از پیکر مثله شده فرزند امام پنجم، از خادمان امامزاده سلطان علی بن محمد باقر(ع) تحویل گرفته و بر دوش خود، حسین حسین گویان به طرف چشمه آبی می‌برند.

عزاداران (چوب به‌دستان) با پاشیدن آب و شستن قالی به‌صورت نمادین، آن را در پناه چوب‌ها روی دست گرفته، با ندای یا حسین، یا حسین به سمت مرقد بازمی‌گردانند و قالی مقدس را دوباره تحویل آستان مقدس می‌دهند.

قالی‌شویان که یکی از کهن‌ترین آیین‌های سنتی و مذهبی ایران است، همه ساله در دومین جمعه مهر برای بزرگداشت شهادت حضرت سلطان علی بن محمد باقر(ع) در خطه اردهال برگزار می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha